Eurovision’ın efsane sunucusu Bülent Özverili yaşamını yitirdi

Geçtiğimiz günlerde rahatsızlanarak yoğun bakıma alınan anonsör Bülent Özveren, 79 yaşında hayatını kaybetti. Üzücü haberi eşi Sebla Özvere,n sosyal iletişim araçları hesabından duyurdu.

“ÇOKÇA ÜZGÜNÜM”

Sebla Özveren, Twitter’dan ebedî uyku eden eşinin fotoğrafını paylaşarak, “Çokça üzgünüm. Bülent’i kaybettik. Başımız sağ olsun” ifadesini kullandı.

BÜLENT ÖZVEREN KİMDİR?

Bülent Özveren, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. 1965 yılında TRT İstanbul radyosunda göreve başladı. 1971 yılında deneme yayınına başlayan TRT İzmir televizyonunda ilk hareketli TV yayınlarını gerçekleştirdi. 1972 yılında TRT Malumat Dairesi’nin açtığı ‘spor spikerliği’ sınavını kazanarak diplomalı ‘spor spikeri’ oldu. 1975 yılında bire bir program önerisi ile TRT’nin Eurovision Ezgi Yarışması’na ilk kez katılmasını sağladı.

EUROVISION FİNALLERİNİ NAKLEN SUNDU

Bülent Özverili, 1986 yılından 1998 yılına büyüklüğünde TRT’de yarışma programları hazırladı ve sundu. Benzeri dönemde Eurovision Tarz Yarışması Türkiye finalleri ve Avrupa finallerini naklen sundu. 1999 yılı böylecene emekli olan Bülent Özverili, TÜRVAK’ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa’da mütenevvi kurslarda öğretmenlik görevini sürdürdü. 2002 yılı başında aynı müddet VELI TV genel müdürü kendisine çalıştı.

ÜNİVERSİTELERDE KONFERANSLAR VERİYORDU

2013 yılında ‘Bir milyon kimin?’ ünlü yarışma programında Okan Bayülgen ve Gülben Akil Baliğ ile yargıcılar kurulu üyeliği eden Bülent Özverili, son kendisine İzmit Müzakere Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi’nde ‘spiker-sunucu’ bölümlerinde çevrimli çalıştırıcı kendisine derslere giriyordu ve etkili ve güzel Türkçe enformasyon konularında çeşitli üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyordu.

Share: