Hareket dolayısıyla Bingöl’e gelen 464 öğrenci eğitime başladı

Hareket dolayısıyla Bingöl’e gelen 464 öğrenci eğitime başladı

BİNGÖL – Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde balaban yıkımlara ile birey kayıplarına illet olan depremin arkası sıra, Bingöl’e gelen depremzede öğrenciler yetişek ve tedris hayatlarına kaldıkları yerden burada bitmeme etmeye başladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 2 nazik zelzele, 11 ilde yıkımları ve fert kayıplarını yanında getirdi. Afet bölgelerinden kaçarak Bingöl’e gelen 5 binin üzerindeki depremzede mihman edilirken okullarından ayrı kalan öğrencilerde ibret başı yaptı. Bingöl’üstelik misafir edilen 464 mektepli memleket genelindeki okullarda eğitim bilimi ve öğretim hayatına önceden, sarsıntı sonrası il genelinde yapılan denetimlerde sıkıntılı olan okullarda ivedilikle boşaltıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi İlkokulu’nu görüşme fail İl Milli Terbiye Müdürü Halil Yücel hem öğretmenler ile hem de öğrenciler ile ayrımsız araya geldi. Yücel, yer sarsıntısı sonrası yapılan çalışmalar ile ait şu bilgileri verdi:

“Öncelikle ülkemizin başı sıhhatli olsun. Siftinlik iri aynı coşkunluk ile yüz yüze kaldık amma çokça kısa zamanda kurumlarımız alanda hakimiyetini sağladılar. Şu anda ilimizde de hareket üstüne çok şükür kayda derece aynı ağırlık yok. Sarsıntı bölgelerinden afetzede öğrenciler ilimize geldi. Şu anda 464 öğrencimiz var, proses içerisinde bu sayının artacağını düşünüyoruz. Bu öğrencilere müteveccih Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü adına psiko-içtimai bindi ekiplerimiz kurduk ve tüm okullarımızda bu ekiplerimiz etken kendisine görev yapıyorlar. Bire Bir zamanda depremzede çocuklarımıza yönelik kırtasiye, pusula ve giysi gibi yardımlarda üstelik bulunuyoruz Bakanlığımızın yönlendirmeleri doğrultusunda” dedi.

İl Milli Yetişek Müdürü Halil Yücel, Bingöl devlet genelinde deprem sonrası risk oluşturan ve boşaltılan okullarla ilişkin da bilgelik vererek, “Depremin geçmiş gününden itibaren Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ustalık ekipleri ile derinti yaptık. İlimizde kamu okulların analizi yapılıyor şu an riskli görünen bölümsel biraz okulumuz var, onlarında çarçabuk tahliyesini yaptık. Yetişek ve tedris devam ediyor, terbiye ve talim anlamında bir gravite görmüyoruz” dedi.

Share: