Hayatını görevine adayan hars insanı: Prof. Dr. Haluk Dursun

Geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren güneş profesörü ve şekilci Ahmet Haluk Dursun’un vefatının üzerinden üç yıl geçti.

Malazgirt ve Ahlat’ı gençlere henüz dolgunca lanse etmek amacıyla düzenlenen icraat kapsamında bölgede bulunduğu sırada, Van’ın Erçiş ilçesinde geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Dursun, “hayatını görevine adayarak” çalıştı.

Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Dursun, “kültürel kalkınma amacıyla topyekun harekat” idealine inanan, bunu hayata etmek üzere ister öğretim üyesi gerekse bürokrat namına çabalama gösteren bir görev insanı kendisine tanınıyordu.

Hayat yolculuğu 1957’üstelik Hereke’de başladı

Dursun, 1957’da Kocaeli Hereke’dahi dünyaya geldi. Hayatı süresince Türk hars ve tarihi üzerine farkındalık görüntülemek ve kültürel birikimin nesilden nesle ulaştırılması üzere ceht harcadı.

İstanbul Üniversitesi Yazın Fakültesi Son Asır ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Kürsüsü’nde akademik hayatına başlayan Dursun, Marmara Üniversitesinde Andıran Asır Tarihi Anabilim Dalında doktor, “Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi” sahasında zaman doçenti, Mail Yüzyıl Tarihi Asıl Bilgelik Dalında ise müderris unvanı aldı.

Prof. Dr. Dursun, “Osmanlı coğrafyasındaki kültürel deneyim ve politik güneş” ile İstanbul’un tarihi, mimarisi, kültür ve sanatını temel alan çalışmalarda bulundu, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisinde “Balkanlarda Siyasi ve Kültürel Varlığımız” konulu seminer hocalığı ve havza incelemesi rehberliği yaptı.

Ayasofya’nın şümullü restorasyon çalışmalarını yürüttü

Akademik çalışmalarının beraberinde kırtasiyeci adına da hizmet veren Dursun, Kültür ve Turizm Bakanlığında Ayasofya Müzesi Başkanlığı, İstanbul Firez ve Turizm Müdürlüğü, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü ile Bakanlık Müsteşarlığı görevlerinde bulundu, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Görüşme Büyük Ödülü Asamble Üyeliği yaptı.

Prof. Dr. Haluk Dursun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekin AŞ Umum Müdür Danışmanı yerine Miniatürk Projesi’nin hazırlanmasında görev aldı, Ayasofya’de kapsamlı restorasyon faaliyetleri, içindekilerle birlikte etrafındaki Osmanlı eserleriyle ilişik koruma ve onarma çalışmaları yürüttü.

Sıbyan Mektebi’nde çocuklara Ayasofya Müzesi’nin anlatılmasını ve 17 yıl süresince çıkarılamayan “Müze Dergisi”nin baştan yayınlanmasını sağlayan Dursun, Topkapı Sarayı’nda “Saray Dersleri” kombinasyon etti, Mukaddes Emanetler Dairesi’nde anadan görme ramazan kocaoğlan etkinlikleriyle muharrem ayında alaca aş programları düzenledi.

Osmanlı’birlikte ahiret yolculuğu kültürünün anlaşılmasında, hükümdar türbelerinin ziyarete açılmasının önemine bel fail Dursun, seyahat konferansları de verdi.

Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, müsteşarlığı döneminde kuruldu

Haluk Dursun Hars ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı yaparken, “Kent-İnsan Uygarlık Köprüsü: Örnek Kişilikler Projesi” hazırlandı. Projeyi bizzat yürüten Dursun, bu kapsamda hazırlanan “Uygarlık Köprüsü-Ilkokul Kentli” kitabının editörlüğünü yaptı.

Müsteşarlığı sırasında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığı kurulması için çalışan Prof. Dr. Dursun, Kurban Bayramı’nda tarihi alanda sâdır cuşuhuruş konusunda bölgeye anbean, bölgenin baştan ağaçlandırılması üzere Bakanlık ve Reislik olarak yapılması gerekenleri planladı.

Aldığı ödüller

Haluk Dursun, 1989’üstelik “Elveda Boğaziçi” başlıklı tıpkı abece dizisiyle İstanbul Mimarlar Odasının “Basında Eksperlik Ödülü”daylak, “Nil’den Tuna”evet kitabıyla 2002’de Türkiye Üdeba Birliği “Gezi Yazarları Ödülü”çıplak aldı.

Ayasofya’daki çalışmalarından belde 2010’üstelik İtalya’bile temas yıl verilen Rotondi Danışma Kurtarıcısı Ödülü’ne (Premio Rotondi 2010 ai Salvatori Dell) müstahak tanıdık Dursun, Ayasofya ile ilgili düzenlediği etkinlikler, Ayasofya, Körfez ve Boğaziçi sunumları, İstanbul eksenli ekin tarihçiliği alanında yaptığı icraat amacıyla üstelik 2011 İstanbul Turizm Ödülleri kapsamında sunulan “Aktiflik Ödülü”elbisesiz kazandı.

Birçok gazetede ekin-sanat yazıları yazan Dursun, ” Moğolistan’daki Göktürk Anıtları ve Türk Kültürü Mirası”, “Mustafa Kemal’in Rumelisi- Selanik, Manastır, Üsküp, Sofya”, “Kudüs Belgeseli” ve “Şam Belgesi”ni hazırlayıp, sundu; “Tuna Belgeseli”, “Evliya Çelebi Hac Önünde” ve ” Mimar Sinan: The Architect” belgesellerine danışmanlık yaptı.

Haluk Dursun, “İstanbul’bile Yaşama Sanatı”, “Nil’den Tuna’ya Osmanlı Yazıları”, “Tuna Güzellemesi”, “Osmanlı Coğrafyası’na Yolculuk”, “Boğaziçi’nde Kırk Yılım”, “Ayasofya Müzesi Hars Envanteri”, “Şehir ve Kültür: İstanbul”, ” İncir Çekirdeği: Hereke’den Çıktım Yola”, “Medeniyet Köprüsü Beş Şehirli” oluşmak amacıyla 9 kitaba imza attı.

” Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırmayacağız”

Anadolu ruz ve firez birliğinin şekillendiği önce alanlardan Malazgirt ve Ahlat’a gençlerin ilgisini çekmeye yönelik yapılması gerekenleri mecmu açılardan görmek için bölgeye giden Dursun, 19 Ağustos 2019’birlikte Van’ın Erciş ilçesinde meydana mevrut üzücü trafik kazasında emrihak etti.

Prof. Dr. Dursun’un cenazesi Sultanahmet Camisi’nde kılınan cenaze namazının arkası sıra memleketi Hereke’üstelik toprağa verildi.

Ahmet Haluk Dursun, serencam konuşmasını Malazgirt Zaferi’nin 948. sene dönümü kapsamında planlı “4. Tarihi Tahkiye ve Romanda Gündüz Sempozyum”nde yapmıştı.

Vasiyet niteliğindeki son konuşmasında Dursun, öğrencilerin namına “Siz Tuna Nehri’nin tarihçisisiniz, Dicle’de hangi işiniz var?” diye sorduğunu belirterek, şu unutulmaz cümleleri harcama etmişti:

“(O gençlere) Siz Dicle’nin kuzularısınız ve siz Dicle’nin kuzuları bize emanetsiniz. Haklısınız geç kaldık bu emanete erbap olmakta amma imdi sizinle bütün beraber olacağız ve bu bölgede Dicle’nin, Murat’ın, Karasu’nun, Zap Suyu’nun, Aras’ın kuzularını çakallara kaptırmayacağız.’ dedim. Çakallara kaptırmamak üzere onlarla hemhal koyulmak, hemdert olmak ve beraber görünmek geçişsiz.”

Share: