İç Anadolu’dan depremzedelere yardımlar bitmeme ediyor

Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Niğde ve Sivas’tan depremzedelere yardımlar sürüyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Komutan Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş Karacasu taşımalık alanında, Kayseri’den gönderilen müzaheret malzemelerinin bulunduğu tırları karşıladı.

Malzemeler askerlerin desteğiyle boşaltılarak dağıtılmak üzere yetkili birimlere tasdik edildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Şebeke İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ) birlikte su temini sağlanması amacıyla 2 bin ve 3 bin litrelik su depolarının vadi aldığı 21 akarsu deposunu Kahramanmaraş’a gönderdi.

Talas Belediyesinin 5 vasıta ve 15 personeli da Kahramanmaraş ve Hatay’dahi günce saffet işlerini adına getiriyor.

Talas Belediyesi Fatma Abla Eş Kültür Merkezi, Talas El Yetişek Merkezi ve Talas Savacı Aydemir El Yetişek Merkezinde kursiyerler ve gönüllülerce üretilen günlük sayı farkı 250 gaflet uykusu tulumu depremzedelere gönderiliyor.

Gıda yardımında bile mevcut Talas Belediyesi, çölyak hastalarının ihtiyacını belirleyerek bölgeye 250 glütensiz besin kolisi de gönderdi.

Nevşehir

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Irtibat Başkanlığından (NEVESOB) yapılan kayıtlı açıklamaya göre, aksiyon insanlarının bağışladığı müzaheret malzemelerinin dağıtımı Kahramanmaraş’ta sürüyor.

DOĞRU Parti Nevşehir Saylav Yücel Menekşe, NEVESOB Başkanı Mehmet Pınarbaşı ile gâh kaynak başkanları, kentten bölgeye revan arkalama malzemelerinin dağıtımına destek verdi.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Pınarbaşı, depremlerin peşi sıra Nevşehir’üstelik esnaf, sanayici ve vatandaşların duyarlılığını gösterdiğini, depremzedeler amacıyla seferber olunduğunu belirtti.

Niğde

Niğde’de Il ve belediyenin koordinesinde başlatılan müzaheret kampanyaları kapsamında kentte kısaca 300 tır facia bölgesine ulaştırıldı.

Belediyeden yapılan açıklamada ise belediyesi ekipleri, bölgeye salgın hastalık riskini gölge etmek üzere böcü ve fare ilacı ile dezenfektan gönderdi.

Ayrıca çıkmaz hayvanlarının beslenmesi amacıyla birlikte abla desteği sağlandı.

Öte yandan hareket bölgesinden kente gelen afetzedeler, AFAD kaydıyla Polis Müdürlüğünden çıkartacakları “Arkadaş Kartları” ile özel ahali otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Kırşehir

Kırşehir Belediyesi Park Yeri ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen 40 portatif ayakyolu Hatay’a, 1 kamyon insani arkalama malzemesi dahi AFAD aracılığıyla Diyarbakır’a gönderildi.

Öte yandan, yer sarsıntısı bölgesindeki illerden 423 öğrencinin nakli Kırşehir’deki okullara yapıldı.

Sivas

Sivas’ın Ulaş ilçesinde Umum Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde kurs gören fahri avrat kursiyerler şehirde misafir edilen depremzedeler amacıyla elbise dikiyor.

Halk Yetişek Müdürlüğünü ziyaret eden Ulaş Kaymakamı Selçuk Esas, Ahali Eğitim Merkezi Müdürü Dirimlik Coşgun’dan icraat hakkında bilgelik aldı.

Depremin ardından talih genelinde arkalama seferberliği başlatıldığını söyleyen Esas, “Bu kapsamda Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğünde ağırşak gören avrat kursiyerlerimiz fahri yerine arkalama kampanyamıza destek yöneltmek amacıyla kaymakamlığımız vasıtasıyla tedarik edilen malzemelerle pijama, panço ve yavru kıyafeti dikimine başladılar. Kursiyerlerimizin bu emsal davranışları bizleri duygulandırdı.” dedi.

Çıban, dikilen kıyafetlerin Sivas’ta konuk edilen depremzedelere dağıtılacağını belirtti.

Sivas Berberler, Kuaförler ve Görk Salonları Esnaf Odası üyesi berberler, Cesaret ve Yurtlar Kurumu Binali Saika Mektepli Yurdu’nda konaklayan haddinden fazla sayıda depremzedeye saç ve sakal bakımı yaptı.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kağan Demirgil, duygulu davranışlarından dünya nazar başkanı Ömer Şeker’e teşekkürname etti.

Share: