İSTANBUL BÜLTEN -1

MİLLİ Terbiye Bakanlığı tarafından başlatılan Familya Okulu projesinin tanıtım programında konuşan Emine Erdoğan, “Tek ant unutmayalım kim, dinç aileler toplumların muafiyet sistemini oluşturur. Böyle toplumlar aut etkilere, ideolojik saldırılara, onu mat etmek talip umum girişimlere cebin koruma altındadır” dedi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yoluyla başlatılan, velilere eğitimlerin verildiği ve sülale yapısını muhtemel risklere cebin korunaklı arkaç getirmenin hedeflendiği, 81 ile yayılması planlanan ‘Eş Okulu Projesi’nin tanıtım programı yapıldı. Koy Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın beraberinde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Uzun Muharrir ve 81 ilden mevrut ahali eğitim merkezi müdürleri katıldı. Izlence, Beşiktaş İstanbul Üniversitesi Itri Iyicene Sanatlar Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin çalgı dinletisiyle başladı. Peşi Sıra katılımcılara projenin gücük lansman filmi izletildi. Yapılan küşat konuşmaların ardından de Milli Yetişek Bakanı Özer, Emine Erdoğan’a levha armağan etti.

‘PARÇALANMAMIŞ MEDENİYETLER VARLIKLARINI AİLELERİNE BORÇLUDUR’

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada eğitimin niteliğinin seçkin ant artırılması ve çeşitlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, “Aileyi merkeze düzlük bu proje balaban ihtiyaca kıymet geliyor. Ocak, ortamında onlarca anlamı ve tecrübeyi barındıran varlıklı tıpkı sözcük. Karı yemeden içmeden asıl, ağababa, kardeşleri değil, sevgi, sevecenlik, merhamet, el birliği kader birliği kabil birçok kavramı eş anlı anlıyoruz. Hayata dair tam anlamları, milli ve manevi değerleri zihnimize ve kalbimize geçmiş namına bu yetişek yuvasında mühürleriz. Familya arz büyük zenginliğimiz, istinatgâh noktamız, aidiyet duygusunu kazandığımız sığınağımızdır. Temas toplumsal yapıya, kültürel birikime ve akide sistemine bakarak farklılık gösterse da, eş, evrensel aynı kurumdur. Yani, kamu milletler ve medeniyetler varlıklarını ailelere borçludur” diyerek konuştu.

‘AİLENİN AKTIF OLDUĞU ÜLKELERDE IÇTIMAI MESELELER KOLAYCA ÇÖZÜLÜR’ Emine Erdoğan, “Ev, tıpkısı toplumun bidayet noktası olduğu gibi, sıyanet edilmediği takdirde, toplumların yok olduğu saha üstelik gibi. Eş, sadece mensupları arasındaki ilişkiyi düzenlemez, toplumun gücünü, sıhhatini, ayrıca toplumsal ilişkilerin niteliğini belirler. Sülale kurumunun etkili olduğu ülkelerde toplumsal meseleler kendi süresince hızlı hızlı çözülür. Bugün yaşadığımız uygulayım bilimi devrimi, hayat kültürümüzle gelişigüzel mecmu önsezi ve düşünce dünyamızı dönüştürüyor. İnsanlar arasına saydam duvarlar çekiyor. Bir arada görünsek birlikte abstraksiyon halinde yaşıyoruz. Boşalmak derece derece aynı düzgü haline geliyor. Bu hâl, ocak yapımızın geleceğine dair koca bire bir uyarıdır. Bu değişimin farkında başlamak, maruz kaldığımız dönüşümü ihata etmek, çözümlemek ve yenilikleri kucakladığımız büyüklüğünde, gerekli tedbirleri birlikte kabul etmek zorundayız” dedi.

‘AİLE KURUMU UMUM DÜNYADA KASIT HALİNE GELDİ’ Emine Erdoğan, “Üzülerek anlatım ediyorum ki, ocak kurumu yekpare dünyada hedef haline geldi. Hızlı Hızlı dönüşen dünyamızdaki çoğu değişim ne efsus kim, aileden canip değil. Yeryüzü başta, tıpkısı toplumun alametifarikası olan değerler küreselleşme karşısında tutunmakta zorlanıyor. Müstevli döneminde, kamu acun kendisine evlere kapandığımızda, yaşadığımız bu aşınım henüz meydanda ayla geldi. Kuşaklar ortada ayırt etmeden küşade mesafelerin, eş iletişimindeki zayıflamaların, uygulayım bilimi bağımlılığı kabilinden yıpranmamış zürriyet bağımlılıkların farkına vardık. İşte, bu ihtiyacı tekmil ve vaktiyle gören Milli Terbiye Bakanlığımız, ‘Karı Okulu Projesine’ aileyi güçlendirme motivasyonuyla başladı. Uçman bölgelerdeki çalışmaların tamamlanmasının peşi sıra, bu kursların demincek ülkemizin ciharıyek yanı sıra, ailelerimizin istifadesine sunulacak olması hoşur çokça muştulu” ifadelerini kullandı.

‘HARARETLI AİLELER TOPLUMUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUŞTURUR’ Eğitimlerin 8 temel başlıkta 44 saat kendisine düzenlendiği eğitimlerle ilgilendiren Emine Erdoğan, “Bu projenin, ailelerimizi beklenen risklere alın haddinden fazla elan dayanıklı ağıl getireceğine candan inanıyorum. Birlik dünyada, aileyi zedeleyen farklı yaşam tarzlarının aynı moda kadar bir lahzada yayılmasına direnebilen ender toplumlardanız. Bunun sırrı, başlı başına bire bir yaşam sanatı olan karı kültürümüzdür. Hakeza varlıklı bir karı hayatının bütün insanlığa ilham verecek nitelikte olduğuna inanıyorum. Hiçbir zaman unutmayalım ki, faal aileler toplumların muafiyet sistemini oluşturur. Böyle toplumlar dış etkilere, ideolojik saldırılara, onu tahrip etmek isteyen umum girişimlere alın himaye altındadır” diyerek konuştu.

‘AMAÇ 1 MİLYON AİLEYE ULAŞABİLMEK’

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Emine Erdoğan himayesinde yapılan seçkin projenin muvaffakiyet ile bitmeme ettiğine ilgi çekti. Eğitimle ilişkin yapılan projeleri hatırlatan ve pilot uygulaması 7 ilde başlayan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Nazır Özer, “Unuttuğumuz değerleri ailelere gene hatırlatan, çocuklarıyla iletişimlerini yapmak için kullanılmamış yaklaşımlarla onları desteklemeye çalışan, üstünde toplum kendisine durmamız müstelzim ama hemen bizim gençliğimizi değil, tamam dünya gençliğini zılgıt eden genel ağ bağımlılığının getirmiş olduğu maliyetleri yine düşünmemizi mucip, bir karı okulu eğitimi mensur ettik. 10 değişik antet var, geçmiş yardımdan çevre bilincine büyüklüğünde. Aynı topluluk aileyi kaybederek, her şeyi kaybeder. Seçkin şeyin baş nokta kadınlar ve ailemiz. Projenin içeriğini haddinden fazla henüz uzun uzadıya zaman itibariyle 81 ilimize yaymak istiyoruz. Hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar 1 milyon aileye ulaşabilmek. Ailelerimize dokunacağız. Projenin hayırlara şalter olmasını diliyorum” dedi.

– İstanbul

Share: