İzmir haberleri | İzmir’de Sağlıkçılardan “Ek Ifa Yönetmeliği” Tepkisi: “Boyunduruk Koşullarında Iş Artacak”

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ-Kamera: KERİM UĞUR

İzmir’da afiyet çalışanları, Sağlık Bakanlığı Katma Ödeme Yönetmeliği’nin düzeltilmesi ve erkek haklarının iyileştirilmesi talebiyle gösteri yaptı. Familya hekimliklerinde teşvik ödemesi üzere sondaj sayısının artırıldığına dikkat çekici sağlıkçılar, “Keyif hizmetlerinin niteliği düşeceği üzere tutsaklık koşullarında mesai artacak. Halkın ve sağlık emekçilerinin sağlığını hiçe sayan bu uygulamanın akseptans edilebilir yanı yoktur” açıklamasını yaptı.

Sağlık ve Içtimai Hizmet Emekçileri Sendikası (PATIRTILI) üyeleri, Han İl Afiyet Müdürlüğü önünde toplanarak Keyif Bakanlığı’nın Ilişik Ödeme Yönetmeliği’ni ihtarname etti. “1. Derece Ek Ifa Yönetmeliği’ni akseptans etmiyoruz. Çalışırken ve emeklilikte insancasına yaşamaya yetecek asıl ücret istiyoruz” yazılmış pankart açan sağlıkçılar “Maaşlarda töz şişkinlik oranında zam” ve “Kıymet işe karşılık sevap” mukayyet dövizler taşırken; “Munzam ifa değil, biricik ifa”, “İnsanca sürdürmek istiyoruz” sloganları attı.

Sağlıkçılar hesabına matbuat açıklamasını CURCUNALI İzmir Şubesi Insan Başkanı Nursel Yücesoy okudu. Açıklama şöyle:

“İHTAR PUANI ALANLARA BİR AYDAN ÜÇ TABAN KADAR DESTEK ÖDEMESİ YAPILMAYACAK”

“Yeni yönetmelikte uyartı puanı alanlara ayrımsız aydan üç ayak tabani büyüklüğünde bindi ödemesi yapılmayacağı hükmü da getirilmiştir. Tehi el altında sülale hekimlerine ödenen ücretin yanı sıra ‘Destek ödemesi’ adı altında bakir benzeri ödeme kalemi getirilmiştir. Buna göre; halk sağlığının geliştirilmesi amaçlanarak tavan ücretinin yüzde 42’si oranında ödeme yapılacağı belirtilmiştir. Nedeniyle kısmi benzeri düzeltme yapılmıştır. Fakat uyarı puanında belirtilen hususlar ile ilişik yönetmelikle aranjman yapılamayacağına dair AYM kararına karşın, bu ifa yapılırken uyarma puan cetvelinde tamlanan uyartı puanı alanlara tıpkısı aydan üç taban kadar bindi ödemesi yapılmayacağı belirtilmiştir. Talimatname değişikliği ile bir katma ödemede olduğu kabilinden isteklendirme ödemesi adı altında henüz fazla çalışma karşılığında ilave ecir getirilmiştir.”

“NE KADAR SAYRI O KADAR ÜCRET”

Hekimlerin çok düzentileme yapmasının ara sıra sorunlar yaratacağına aksan yapılan açıklama şöyle devam etti:

“Günce araştırı sayısının 40’ın üstüne çıkması halinde tavan ücretin yüzde 10’u ile yüzdelik 42’si arasında heveslendirme ödemesi getirilmektedir. Böylece hangi kadar çokça rahatsiz muayene edilirse o büyüklüğünde çok ücret anlayışı getirilerek yardımcı keyif hizmetlerinin namına getirilmesinde ant sorunu yaratmış olacaktır. Ev hekimliklerinde varidat az buçuk artsın diye niteleyerek araştırma edilecek gönül sayısı 61 veya 76 hasta üzerine çıkarılmaya çalışacak ve emek saatlerinin dahi uzamasına hastalık olacaktır. Bu buut keyif hizmetlerinin niteliğini düşüreceği kadar esirlik koşullarında çalışmayı artıracaktır. Halkın ve keyif emekçilerinin sağlığını hiçe sayan bu uygulamanın akseptans edilebilir yanı yoktur. Talimatname değişikliği ile aile hekimlerine getirilen bindi ödemesi oranı yüzdelik 42 iken ev sağlığı çalışanlarına bu oranın yüzde 3 yerine belirlenmesi yani kadro çalışanlarının katma ödemeleri arasında yüzde 39 oranında deli ayrımsız ayırt olması ücrette adalet ilkesine aykırıdır. Dolayısıyla bu oranın mutlaka yükseltilmesi gerekmektedir. Kaldı kim gene ekibin tıpkı parçası olan ASM’ üstelik etkin işçileri ise bu ekleme ödemeden tek şekilde yararlanamayacaktır. Bu ayrımcılığı kabullenmek tür değildir. Antrparantez aile hekiminin izinli veya divane olduğu süreçte sondaj yapmaması yerinde beraber çalıştığı eş sağlığı çalışanı da bindi ödemesi alamayacak oluşu akseptans edilemezdir. Aylı takibinden, telkih takibine vb. işlerine hekimi olmasa de bitmeme fail familya sağlığı çalışanının bu uygulama ile emeği yok sayılmıştır.”

Share: