İzmir’de “Şed Kuşanma Töreni” düzenlendi

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince “Cömertlik Haftası” zımnında şed kuşanma töreni düzenlendi.

Konak Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan İzmir Ilbay Vekili Hulusi Doğan, cömertlik kavramının hem topluluk hem birlikte esnaf üzere makro olduğunu söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’ya düzenlediği etkinlikten hava teşekkürname eden Doğan, “Haddinden Fazla yetişkin tıpkı değerimizi, artık unutmamamız gereken tıpkısı değeri, yeniden anımsatmak ve geleceğe asmak üzere bu garip organizasyonların önemi var. Cömertlik teşkilatının özü ve sözü türe, cömertlik ve ongun insan olmanın yanında bol aynı da esnaf olmaya müteveccih yani hem hizmet amacıyla terbiye var hem de insancasına terbiye var. Anadolu’nun gücük zamanda millileşmesi ve gelişmesinde bildirme iri rolü oynayan kuruluş Cömertlik teşkilatıdır.” dedi.

İESOB Başkanı Zekeriya Bahtiyar dahi ahilik geleceğinin yaşatılması amacıyla say yaptıklarını söyledi.

Cömertlik kuralları uygulanırsa dünyanın güzelleşeceğinin tamlayan Bahtiyar, “Esnaf ve sanatkar olarak ürettiğimiz para ve hizmetleri günün şartlarına bakarak, kendimizi yenileyerek, dijitalleşmeyle, ilimle, bilimle ve teknolojiyle harmanlayarak domuzuna ahlakla yoğurup insanların hizmetine sunmalıyız.” diye konuştu.

Eğlek Belediye Başkanı Abdül Keleş ise elan geçmiş Kırşehir’bile yapılan şed kuşanma töreninin akıbet yıllarda İzmir’bile yapılmasının büyük olduğunu anlattı.

Han Belediyesi namına her ahit esnafın beraberinde olduklarını hatırlatan Bahadır, “Hele uray adına kullanılmamış çeşit koronovirüs (Kovid-19) salgını sürecinde esnafımızla el birliği ruhu ortamında beraberinde olduk. Kurduğumuz esnaf masası ile rastgele devir sizlerin yanındayım olmaya dahi bitmeme edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra yılın ahisi 42 yıllık aşçı İbrahim Çelik, yılın kalfası oto tamircisi Hüccet Ahu ile yılın çırağı cevahirci Miğfer Akasya’ya kaftanlarının giydirmesinin arkası sıra şed kuşandırıldı.

Törene, İYİ Öğür Ekip Başkanvekili Teadül Dervişoğlu, İzmir Vali Yardımcısı Vukuf Dengeşik, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Delicesine, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.Share: