Karslı dağcılar Süphan Dağı’na tırmandı

Karslı dağcılar, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmandı. Dağcılar 3’üncü denemede zirve yaptı.

Kars Alpinizm ve Arama Kurtarma Derneği (KARSDAK) üyesi dağcılar, elan önceki 2 defa şita tırmanışı için gittiği, ancak olumsuz hava koşulları ve çığ tehlikesi zımnında zirve yapamadan dümbelek kesilmek zorunda kaldıkları Türkiye’nin genişlik faziletli 3’üncü dağı olan Süphan Dağı’na tırmanırken, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine kapalı Aydınlar Beldesi Kışkıllı Köyü rotasından tırmanan dağcılar metanetli benzeri tırmanışın ardından zirve yapmayı başardı.

4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı tırmanışına KARSDAK Başkanı Özfer Kerim liderliğinde Prof. Dr. Doğan Fahri, Kemalettin Özışık, Mehmet Tarih, Usta Merkit, Erdinç Erdağı, Ateş Parçası İşlekter, Nesip Kılıçaslan ve Özkan Aristokrat katıldı.

Zirvede açıklama fail Komutan Selek, “Ülkenin en efdal üçüncü dağı olan Süphan Dağına şahika yapmanın mutluluğunu üçüncü denememizde yaşadık. Yaptığımız bu zirveyi esbak sene biaman hastalığa yıprak sakıt arkadaşımız Hekim Yakup Raşidoğlu ve Kars dışında olup üstelik irtibatını kesmeyen dostlarımıza bağış ediyoruz” dedi.

Öte yandan Süphan Dağı’na tırmanmayı başaran Karslı dağcıların zirvede Türk Bayrağı fonlu Atatürk posteri açtı. – KARS

Share: