Kırkpınar’da Cengizhan Şimşek başpehlivanlığı kazandı

Edirne’de 661’incisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Mustafa Taş’ı yenen Cengizhan Parıltı kazandı. Leşker Meydanı’ndan başpehlivan çıkan Şimşek’e altın kemerini Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu taktı.

Edirne’de bu yıl 661’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Semiz Güreşleri’nin başpehlivanlık finalinde Mustafa Taş ile Cengizhan Şimşek karşı karşıya geldi. Finale Salih Dorum, Faruk Akkoyun, Osman Aynur, Hüseyin Gümüşalan ve Ertuğrul Dağdeviren’i yenerek sâdır Mustafa Taş ile finale Mederes Bağımsız, Orhan Okulu, Tanju Gemici ve İsmail Nazik’ı yenerek çıkan Cengizhan Balkır arasındaki karşılaşma, kopça hareketlerle geçti.

Güreşin ilerleyen dakikalarında hakem heyeti pasif güreşen ve güreşe katılmayan iki başpehlivana birer ihtar verdi. Normal süresi berabere biten müsabakada puanlamaya geçildi. Puanlama güreşinde Mustafa Taş’ı yenen Cengizhan Şimşek, Kırkpınar’ın bu yılki başpehlivanı oldu.

Başpehlivan Balkır’e kızıl kemerini Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu taktı.

SÜRPRİZLERLE DOLU KIRKPINAR

661. Kırkpınar, şişman sürprizlere manzara oldu. Başpehlivanlık güreşlerini önce gününde zer kemerin ebedi sahibi koyulmak ve seriyi tamamlamak amacıyla güreşen Yüksek Yavuz, Mehmet Yeşil Yeşil’e yenik kendisine ilk sürprizi yaptı. Bugün ise Mehmet Yeşil Yeşil 3.turda Ertuğrul Dağdeviren’e elendi.

Altın kemer sahibi ve bu yılın duluk isimlerinden İsmail Balaban bile yarı finalde Cengizhan Şimşek’e elendi.

14. Kırkpınar ağalığını 4 milyona aldı

 

Share: