Osmaneli’de 30 Ağustos Utku Bayramı kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı 100. yılı münasebetiyle Bilecik’in Osmaneli ilçesinde tebrik kartı programları düzenlendi.

Sabah saat 10.00’da Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal ve Belediye Başkanı Münür Delice Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının peşi sıra ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Arkası Sıra Bitirmiş Astsubay Çavuş Taha Muhammet Tok, günün deme ve önemini tamlayan aynı müşavere yaptı. Tok, “Bu dönme asilzade Türk milleti ve alp Türk ordusunun Başkumandanı Atatürk’ün emrinde 100 sene ilk gerçekleştirdiği Şişman Zaferi Kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Devir sürecinde kalabalık-millet olduğunu, zulme, esarete ve tahakküme üzeri eğmeyeceğini mazisinde kâin şişman zaferlerle kamu dünyaya kanıtlamıştır. 30 Ağustos; Türk milletinin kurtuluş mücadelesinin dünyayı şaşkına çevirdiği gündür. 30 Ağustos; Türk milletinin ordusuyla el ele vererek nelere ölçü olduğunun ispat edildiği gündür. 30 Ağustos; Türk milletinin mayasında mevcut hürriyet ve istiklal aşkının, kontak ve bütünlük bilincinin, lento ve tahakküme sorumluluk eğmeme kararlılığının perçinlendiği gündür. 30 Ağustos Zaferi ile bu vatanı bizlere armağan fail Atatürk liderliğindeki ordumuzun, Komutanlarımızın ve cephelerde canını vermiş, kanını dökmüş adsız şehitlerimizin, gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz. Ermiş şehitlerimiz, bizlerde sizler kabil vatan üzere ölmeye yeminli, kararlı ve inançlıyız. Bizlere bıraktığınız eserleri sonsuza büyüklüğünde yaşatacağımıza koca Türk ulusunun mutluluğu, vatanın bölünmez bütünlüğü üzere mücadele edeceğimize ve karşımıza çıkma çöz ve dış temas makule tehdidi bulunmayan edeceğimize küçümseme veriyoruz. Ruhlarınız çalgılı çağanaklı olsun. Bu kalp ve düşüncelerim ile başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu şişman önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun cebe arkadaşları almak amacıyla Kurtuluş Savaşı’nın kamu kahramanlarını, şerif vatanımız üzere canı pahasına görev özne şehitlerimizi, gazilerimizi, günümüzde yıldırı eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile düzenlilik güçleri mensuplarımızı ve hayatını yitiren vatandaşlarımızı imtina etmek ve rahmetle anıyoruz. Yetişkin zaferin 100’üncü yıl dönümü Türk milletine kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Programda daha sonra kaza mezarlığında bulunan şehitlik musahabe edildi. Şehitlikte kaymakamlık müftülüğünde görevli önder hatipler Kur’an-ı Alicenap okudular. İlçe Vaizi İbrahim Atmaca’nın yaptığı dua ile program sona erdi.

30 Ağustos Utku Bayramı tebrik programına Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, Belediye Reisi Münir Atmaca, Cumhuriyet Altını Savcısı İlyas Öner, Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Mustafa Dünkü, Güvenlik Başöğretmen Vekili Komiser Orkun Törer, İl Genel Divan üyeleri, askeri personel, siyasal parti temsilcileri, kat amirleri, sivil topluluk örgütleri, martir yakınları ve gaziler katıldı. – BİLECİK

Share: