Osmaniye’de kanalizasyon kazısında Meryem Esas heykeli bulundu

Osmaniye’de kanalizasyon kazısında Meryem Asıl heykeli bulundu

97 santimetre uzunluğunda 80 kilo ağırlığında taş heykeli bulan işçiler heykeli müstacelen doğrulama etmedikleri ve sakladıkları üzere hakklarında prosedür başlatıldı

OSMANİYE Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde lağım döşemi ve alt çatı kazı çalışması sırasında Roma dönemine ilgili olduğu Meryem Ana figürü olduğu değerlendirilen mermer statü bulundu.

Edinilen bilgiye bakarak ilçeye sınırlanmış Karaömerli mahallesinde Sumbas Belediyesince tenkis edilmiş ve hususi bir şirket eliyle yapılan kanalizasyon ve ast yapı şebekesi kazı çalışmasında aksiyon makinesi ile hafriyat eden işçiler 97 cm boyunda 80 kilogram ağırlığında Meryem Ana figürü olan Roma dönemine ilişik olduğu değerlendirilen mermer yontu buldu. Sumbas İlçe Inanma Amirliğine bağlı polis güçleri ekipleri durumdan anaç olması üstüne heykeli bulan işçiler ile temasa geçti. Heykeli bulan ancak yetkililere marifet vermeyen 5 iştirakçi karşı Hars ve Beğeni Varlıklarına Aykırılık suçundan çevre adli muamelat başlatıldı. Heykeli teyit kayran polis ekipleri durumu Osmaniye Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Osmaniye İl Firez ve Turizm Müdürü Hüccet Torun ve Osmaniye Müze Müdürlüğüne tutkun ustalık kadro ve arkeologlar heykelin bulunduğu Karaömerli Mahallesinde incelemelerde bulunarak mahalle sakinlerinden bilgelik aldılar . Elan sonradan heykel müze müdürlüğü yetkililerince tasdik alınarak incelenmek için Osmaniye Müze Müdürlüğüne götürüldü. Sumbas Şehremini Zeki Demiroğlu heykelin bulunduğu alanda yaptığı açıklamada” İlçemiz Karaömerli Mahallesinde zir yapı çalışmasında etkin işçiler tarafından tıpkı tarihi ürün bulundu. Daha sonraları polis güçleri ekipleri bu tarihi eseri teslim alarak Osmaniye Ekin ve Turizm İl Müdürlüğü yetkililerine doğrulama ettiler. Bulunan bu yontu ilçemiz turizmine inşallah yardım sağlar” şeklinde konuştu. Heykelin bulunduğu Karaömerli Mahallesinde zihayat mahalle sakinlerinden Rahime Elbisesiz, “Ego bulunduğumda evdeydim görmedim. Elan bilahare oğlum fotoğrafını gösterdi bana temel mevcut yontu bu heykelmiş diye. Güzelde bire bir statü beğendik. Buralar bir vakitler hep balkon yeriymiş” şeklinde konuştu.

Share: