‘Sağlıklı Kentler’ daha çok Başkent’te

‘Mıhlı Kentler’ bundan sonra Başkent’te

ANKARA – Dosdoğru şehirler hareketinin gelişebilmesi amacıyla 2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit’ın yaptığı Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği (SKB), daha çok çalışmalarını Ankara ofisinden birlikte yürütecek.

Türkiye Metin Kentler Birliği, ‘site sağlığı temasıyla’ şehirlerle aracısız teşrikimesai marifetiyle uygulanacak siyasal ve sektörler arası hamle kendisine, 1988’dahi toptan ağ şeklinde kurulan Acun Esenlik Örgütü Avrupa Zinde Şehirler Zıkkım’na 2005 yılında karışma oldu. Dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Reisi rahmetlik Bilgi Delice’in öncülüğünde ‘Bursa merkezli yerine’ 10 müessis şehremaneti ile çalışmalarına başlayan Türkiye Metin Kentler Birliği, zaman 130 unsur uray ile Türkiye’dahi dimdik kentlerin oluşumuna öncülük fail oylumlu ayrımsız kurumsal bina haline geldi. Bugüne büyüklüğünde çalışmalarını Bursa merkezli olarak yürüteç ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş’ın yaptığı Türkiye Metin Kentler Birliği, imdi çalışmalarını Ankara merkezli adına yürütecek.

Türkiye Zinde Kentler Birliği’nin Ankara ofisi açılışı; Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği Başkanı Alinur Patal, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Atmaca, Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, MHP Genel Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman, DÜRÜST Öğür Bursa milletvekilleri Kağan Çavuşoğlu, Efkan Alabalık, Muhammed Müfit Okumuş, Galebe Baht, Emine Güç Gözgeç, Osman Mesten, Hempa Dikkat, Atilla Iare, Ahmet Tığ ve Mustafa Esgin, Balıkesir, Veca, Kestel, Yenişehir, Karacabey, Yıldırım, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Balkı, Ürgüp, Sandıklı, Trabzon, Darende, Çankırı, Şırnak ve Artuklu belediye başkanları, DOĞRU Tümen Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Ankara’daki Bursalı bürokratların katıldığı törenle yapıldı.

Başkanlar şehirlerinin doktoru

Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş, konuşmasında birliğin kuruluşuna öncülük eden başkanlardan Bilgelik Mecnunca’i rahmetle anarken, birliğin bugünlere gelmesine ulama veren rüesa Recep Altepe ve Menderes Türel’e bile teşekkür etti. Başbuğ Magnezit, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin arsıulusal temsili zımnında ‘bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği, DSÖ Türkiye ofisi, Mürekkep Milletlere sınırlanmış ayrıksı çekicilik ve kuruluşlar ile kuma iş alanlarında’ işbirliklerinin daha bereketli ağıl getirilmesi için Ankara ofisini açtıklarını söyledi. Esenlik dendiğinde akla önceki olarak hastaneler ve doktorların geldiğini hatırlatan Başbuğ Lüle Taşı, “Şehremaneti başkanları da ayrımsız zamanda şehirlerinin doktorlarıdır. Yaptığımız değme projenin ucunda, sağ esen alakalı ebat var. Bu öğün da olsa, kanalizasyon yahut altyapı de olsa” dedi.

17 yılda 130 uzuv

Türkiye Metin Kentler Birliği’nin güzeşte 17 yıl içerisinde 10 kurucu uray ile başlayan kurumsal yapısını zaman 130 uzuv ile bitmeme ettirdiğini rapor eden Başkan Patal, “Kıvançla izah etmek isterim kim site sağlığı konusuna olan ilgiden periferi, yeni aldığımız üyelik başvuruları her sabık dolaşma artmaktadır. Pandemi ve abuhava değişikliğinden kaynaklı afetler başta oluşmak amacıyla, bilcümle proses bizlere majör dersler vermekte. Çıktı şehirlerimizi ve yaşadığımız alanları planlarken, abuhava değişikliği gerçeğini görerek düzenlemek zorunda olduğumuzu öğrendik. Bugün bir nice belediyemiz uslu şehirler, sakıncasız kentler, mukavim kentler, sürdürülebilir kentler, solidarist kentler, abuhava değişikliğine tınlamalı kentler gibi farklı temalarda kurulan şehir ağlarına üye kendisine kurumsal kapasitelerini artırabiliyor, proje ortaklıkları kurabiliyor ve deneyimlerini paylaşma fırsatına erişebiliyorlar. Tığ birlikte bu çerçevede Türkiye Zinde Kentler Birliği namına, DSÖ Sağlıklı Şehirler Zıkkım gibi önemi değme sabık çevrim artan benzeri ağın parçası olduğumuzun farkındayız ve çalışmalarımızı ihya arzusu içerisindeyiz. Açılışını yaptığımız Ankara ofisimizin çalışmalarımıza ivme katacağına inanıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Kullanılmamış evlat belediyecilik

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delice dahi afiyet olmayınca nelerin yaşandığının pandemi sürecinde çok ızdırap tıpkısı şekilde sınama edildiğini hatırlattı. Bireylerin, ailelerin, şehirlerin ve ülkelerin kesinkes sağlıklı olması gerektiğine dikkat çeken Atmaca, “Metin benzeri acun üzere ‘Cumhurbaşkanımızın domestik yönetimler manifestosuna koyduğu’ beyinli şehirler, yeşil, mukavim ve güvenli şehirler başlıklarının hepsi üzerimize balaban emanettir. 1994’te attığımız çocuk var. Kullanılmamış yavru belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın seçkin alanına dokunmaktır. Güneş ve medeniyet şehri Bursa’nın başkanının birliğin başında olmasından öz saygı duyuyoruz. Yapılan çalışmalarla Dünya Afiyet Örgütü’nün emsal gösterdiği devlet olduk. Suyu yönetemezseniz dosdoğru olamazsınız. Obeziteyi yönetemezseniz zinde olamazsınız. Yeşil alanı artıramazsanız, metin olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel planlamayı yapmazsanız, metin olamazsınız. O yüzden yeşil şehirleri, yeni döl belediyeciliği hep gelişigüzel mensur etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül de dosdoğru kentlerin tamam dünyada gelişen, büyüyen ve tartışılan bire bir fehva olduğuna dikkat çekti. Dimdik şehirlerin şehirde yaşayanların maltalık kalitesinin yükseltilmesi anlamına geldiğini dile getiren Çetince, “Konuya hars turizm şapkamızla baktığımızda, takkadak yaşayanların değil kenti konuşma edenlerin birlikte dosdoğru olmasını, sahn kalitesi, birikim ve tecrübelerinin dolgunca olmasını gerektirir. Bu nedenle sürdürülebilirliğe, dosdoğru kent olmaya ehemmiyet verilmesi gerekiyor. Son 20 yılda metin, yeşil, sürdürülebilir, kültür ve turizm üzere tamlık alanlarda atılımlar içerisindeyiz. Bunun üzere çalışma veren tamlık uray başkanlarımızı tebrik kartı ediyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman de Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulup bugünlere gelen evire çevire birlikteliğin oluşmasına yardım sunan, emeği güzeşte herkese teşekkürname etti.

Bursa Mebus Efkan Alabalık ise kent adına şehir kelimesinin çok daha akıllıca olduğunu belirterek, “Kenti kurar, kaldırır, değiştirebilirsiniz amma şehri, o tarihi yaşamadan, yeniden nesir edemezsiniz. Çünkü kent, gitgide birlikte, yaşanılanlarla birlikte şehirdir. 1000 almanak şehirse, o şehri inşa etmek için 1000 sene gerekir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların arkası sıra Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği Ankara ofisi, kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Share: