Siirt haberleri: Din İşleri Başkanı Erbaş, Siirt’te hafızlık diploma törenine katıldı

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Şanlı Erbaş, Siirt İl Müftülüğü vasıtasıyla düzenlenen “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı.

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş, İl Müftülüğü yoluyla düzenlenen “Siirt 1. İl Geneli Hafızlık İcazet Merasimi”hangi katıldı. Düzenlenen iki ayrı merasimde mecmu 252 hafıza icazetname verildi. Erbaş, yaptığı konuşmada, hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencileri tebrik ederek şunları söyledi:

“Kur’an-ı Bonkör’birlikte Rabbimiz; ‘Kur’an muttakiler için tıpkı rehberdir’ buyurmaktadır. Kur’an’ı hıfzeden, Onu yüreğine, zihnine yerleştiren hafızlarımızın değme biri dahi bir kanıt olacak inşallah. Hep insanları iyiliğe heveslendirmek, iyiliği girmek ve kötülükten tahsis etmek amacıyla Kur’an’ı emare edinen hafızlarımız Onunla kılavuzluk yapacaklar. Kur’an elimizde aynı tezkere, onun vasıtası ile rehberliği yapacak olan bizleriz, hocalar ve hafızlardır.”

Kur’an-ı Alicenap’in insanları karanlıklardan aydınlığa görmek amacıyla gönderildiğini belirten Erbaş, “Tanrı Resulü Efendimiz (s.a.s.) bunun üzere 23 yıl uğraş etti. Sonra Kur’an’ı ve insanları karanlıklardan aydınlığa emisyon görevini bize sevimli etti” diye konuştu.

“Kur’an insanların ihtiyacına göre inmiştir”

Başbuğ Erbaş, Kur’an-ı Selek’in Cenabıhak’ın Elçi Efendimize felek etmiş olduğu genişlik balaban tansık olduğunu vurgulayarak, “Kur’an-ı Bonkör inişi ile şaşırtıcı, özge kitaplardan farkı budur. Sair kitaplar şişman namına inmiştir. Kur’an 23 senede inmiştir. Hastalık? Bu birlikte benzeri mucizedir. İnsanların ihtiyacına göre inmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“Müslümanlar Kur’an-ı Eli Açık’i bağırlarına basmışlar, zihinlerine yerleştirmişler, maltalık rehberi haline getirmişlerdir” diyen Komutan Erbaş, “Kur’an, ezberlenmesi ile mucizedir. Dünyada ayrıksı ayrımsız kitaba nasip olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Erbaş, Kur’an-ı Alicenap’i ezberlemenin herkese nasip olmayacağına dikkati çekerek, “Ülkemizde 200 bine mümasil oldu elhamdülillah. Aynı o kadar üstelik icazetini almamış olan evet bile sınava girmiş alamamış olan hafızalarımız da var. Demek kim ülkemizde muallel milyon civarında hafızımız var elhamdülillah. İnşallah elan bile artar” şeklinde konuştu.

“Hafızlarımız ilahiyat fakültelerini dahi bitirsin”

Hafızların tanrı bilimi fakültelerini bitirmelerini istediğini tamlayan Erbaş, ” Türkiye’nin 106 durumunda teoloji fakültesi var. İstiyorum ki bütün hafızlarımız teoloji fakültesi tahsili yapsın. İşte o ahit aramızdan İbn-i Sinalar, Farabiler, Biruniler, Elmalılı Hamdi Yazırlar, Ömer Nasuhi Bilmenler, Ahmet Hamdi Aksekiler çıkacak” dedi.

Programa, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Selim Parti Mebus Osman Örenlik, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, hafızlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program çekilen andaç fotoğrafı ile sona erdi. – SİİRT

Share: