Siirt’te satranç turnuvasında anne oğluna rakip oldu

– Siirt’te satranç turnuvasında esas oğluna rakip oldu

Siirt’te asıl, satranç kursuna gönderdiği oğluna rakip oldu

SİİRT – Siirt’te satranç öğrenmesi üzere kursa gönderdiği oğluna rakip olan esas Halime Küneş, satranç turnuvasında oğlu Herdem Köneş’le korkunç yarıştı.

Siirt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne merbut Dinlenme Kampı Terbiye Merkezi’nde satranç turnuvası düzenlendi. Oğlu Herdem Köneş üzere satranç kursuna revan anne Halime Köneş, turnuvada çocuğuna rakip oldu.

Turnuvaya kadınların korkulu ilgi gösterdiğini tamlayan Siirt Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Başkumandan Özyeşil, düzenlenen geçmiş turnuvaya 80 sporcunun iştirak sağladığını söyledi.

Özyeşil, “Çok adamakıllı ayrımsız yassı, turnuva çok güzelce geçiyor. Beklentinin üstünde aynı arzu var, birde belirtik kategorimiz var bu turnuvadaki genişlik adamakıllı şeylerden biri birlikte avrat sporcularımızın çok fazla oluşu bizi çokça mutlu ediyor. Belirtik kategoride yarışan avrat sporcumuzun ayrı benzeri hikayesi var; öz oğlu için satranç kurslarına gelip kendisi öğrenip sevdikten sonraları turnuvalara katılıp dereceye girebilecek seviyeye geldi. Bu da bizi bahtiyar ediyor. Çünkü aileler hem satranca teveccüh ediyor, çocuklarını getiriyor, ayrıca kendileri da satranç öğrenip turnuvalara katılıyor. Antrparantez kimi vakit çocuklarıyla karşı karşıya gelebiliyorlar. Çokça güzelce tıpkısı düzlem hep katılımcı ailelere teşekkürname ederim” dedi.

Satranç öğrenmesi için oğlunu kursa götürdüğünü dile getiren anne Halime Köneş, kendisinin da satranç öğrenerek turnuvalara katıldığını ve oğluna rakip olmanın mutluluğunu yaşadığını aktardı.

Köneş, “Herdem, sıkça turnuvalara katılıyordu, ben bile yavaş yavaş öğrenebilir miyim, öğrenemez miyim diyerek birazcık korkum vardı. Hocamız esen olsun bendeki isteği görünce oynamam gerektiğini söyledi. Sabık yaz birinci derece satranç kursu açıldı, kursa gittim. İkinci mertebe kursumuz başladı, şu anda devam ediyorum. Şu an dereceye girdim, bilcümle velilerimize öneririm, çocukları üzere bu branşta ilerleyebilirler. Bugün turnuva vardı, turnuvaya katıldım, ilkokul tur şeklinde 3. oldum. Çok mutluyum. Bundan sonrada ilerlemeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Muhammed Salih Özyeşil, satranç oynamayı çokça sevdiğini ve buradaki hedefinin birincilik soldurmak olduğunu söyledi. Özyeşil, “Bugün satranç turnuvası vardı beşte üç yaptım. Bu turnuvayı alırsam altıda dört yaparsam dereceye gireceğim. İnşallah dereceğe girerim” şeklinde konuştu.

Share: