Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Yontu semtindeki Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının peşi sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yakup Canbolat ve Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, Bursalıların 30 Ağustos Utku Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasal parti toprak başkanları ile vatandaşların katıldığı tören, Bursa Valiliği’nde bitmeme etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Berrak Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra tebrik kartı programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Ilbay Ayyıldız, Garnizon Komutanı Gelgel Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, merasim aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün itibar tribünündeki yerlerini almasının peşi sıra askeri takım eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, DOĞRU Tümen Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Aydın Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Yengi Çakırözer ve Jale Aydın Süllü, MHP Eskişehir Mebus Stabil Nurullah Sazak, İYİ Tümen Eskişehir Saylav Arslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ali Yeldan, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Ercan Atasoy, İl Güvenlik Müdürü Bitirim Ağırlar, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Zihni Faal, farklı ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Il, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Uray Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Çekicilik Uçman Tugay Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik ve Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmayan, halkın bayramını kutladı.

Gelgel Piyade Albay Rasim Süt’ün konuşmasının arkası sıra öğrenciler, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiirler okudu.

Askeri bando ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi umum oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Utku Meydanı’nda Il uğrunda düzenlenen törende, Ilbay Mürtefi Çelik, Gelgel Er Eğitim Bilimi Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Hava Piyon Tugay Necati Devir ile Belediye Reisi Alim Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Polat, Devir ve Işık, valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda Vali İlhami Magnezit, Derbent ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Belediye Reisi Ülgür Gökhan vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, saygı duruşunda bulunulmasının peşi sıra İstiklal Marşı okundu. Ilbay Patal, il binasında tebrikleri akseptans etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün meal ve önemini tamlayan enformasyon sonrasında Çanakkale Umum Terbiye Merkezi umum oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin peşi sıra tören sona erdi.

Ayrıca, Kıran Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Deniz Boyu Asayiş ekipleri denizde eylem sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’ndaki merasim, Vali Eksiksizlik Kızılkaya ve Belediye Başbuğ Vekili Melek Cıda Subaşı yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açıkgöz Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının peşi sıra öğrenciler yoluyla günün fehva ve önemini tamlayan şiirler seslendirildi.

Tören, Vilayet’te tebriklerin kabulünün arkası sıra şehitlikte bitmeme etti. Tören Düzeni üyeleri marifetiyle şehit mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Bonkör tilavetine düz verildi. Tevakki Etmek atışıyla süren programda Vali Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki programda Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Uray Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Muammer Erol, Garnizon Başbuğ Vekili Deniz Piyade Miralay Amaç Çelikten ile Belediye Başkan Vekili Mustafa Çekingen, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün anlam ve önemine ait enformasyon yapıldı.

Umum oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin peşi sıra kutlamalar, Vali Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile son buldu.

Share: