TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin grup önerileri akseptans edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ait kadro önerileri akseptans edilmedi.

Gündem dışı konuşmaların arkası sıra siyasal parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, partisinin, “akıbet dönemde ortaya atılan yolsuzluk iddiaları” ile ilişik verdiği araştırma önergesinin yöre görüşmelerinin zaman yapılmasına ait önerisi üzerinde saraka aldı. Tutturgaç, Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı büyüklüğünde makro yolsuzlukların yaşandığını, dünyanın hiçbir durumunda usulsüzlük yapanların Türkiye’deki büyüklüğünde korunmadığını gelecek sürdü.

CHP Zonguldak Saylav Deniz Yavuzyılmaz, usulsüzlük, yolsuzluk ve kamu zararları üstüne bulunduğu cürüm duyurularını içeren 39 dosya ile kürsüye geldi.

Söz konusu yanlışlık duyurularının akçasal hacminin 600 bilyon teklik olduğunu belirten Yavuzyılmaz, ” DOĞRU Fırka’nin tarihi, bir zamanda Türkiye’deki yolsuzlukların tarihi.” ifadesini kullandı.

YANLIŞSIZ Tümen Kocaeli Saylav İlyas Şeker Hastalığı ise DÜRÜST Öğür hükümetleri döneminde amme yönetiminin henüz şeffaf, hesap verebilir, haklı ve elçi aynı yapıya dönüşmesi ve yolsuzluklarla mücadele üzerine oylumlu adımların atıldığını dile getirdi.

Yolsuzlukla mücadeleye müteveccih anayasal düzenlemelerin beraberinde bir nice kanunda başkalık yapıldığını kaydeden Şeker Hastalığı, “AK Öğür hükümetleri döneminde bütçe yolsuzluklara değil, geçmişte yapılan yolsuzluklar önlenerek yatırımlara harcandı.” dedi.

“Taşeron işçiler takım bekliyor”

Henüz sonra CHP’nin, “belediyelerde fariza eden ve uray iktisadi teşekküllerine geçirilen taşeron işçilerin özellikle norm kol üstüne yaşadığı sıkıntılar” ile ilgilendiren verdiği araştırma önergesinin yöre görüşmelerinin zaman yapılmasıyla ilgilendiren önerisi görüşüldü.

CHP Ankara Mebus Murat Ferman, 700 bin taşeron işçinin yıllardır ekip beklediğini belirterek, “Talepleri haddinden fazla bayağı, ‘Aynı işi yapıyoruz, devlete çalışıyoruz. O halde devletin kadrosundan, düzgü kadrodan bizim birlikte yararlanmamız gerekiyor.’ diyorlar. Ki buna itiraz edebilir?” diyerek konuştu.

Belediyelerde 560 binin üstünde taşeron işçinin bulunduğunu vurgulayan Irade, “Bu insanlarımızın çağcıl esaret dediğimiz taşeron işçiliğe mahkum edilmelerini asla kabul etmiyoruz. Herkesi havi bire bir kanun bekliyoruz.” dedi.

İYİ Tümen Konya Mebus Fahrettin Huruç ise iktidarın faaliyet sömürüsünden vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek, “Aynı devlette 37 farklı konvansiyon, emek statüsü olur mu? Bu, sizin ayıbınız.” ifadesini kullandı.

HDP İzmir Milletvekili Tasavvur Çepni üstelik DOĞRU Tümen iktidarının, işçi sınıfını güvencesiz çalıştırmaya mahkum ettiğini savundu.

“Mağdurluk yaşatmamak için çabalama gösterildi”

SELIM Tümen Samsun Saylav Yusuf Nur Yılmayan, AK Parti iktidarı döneminde uray hizmetlerinin çeşitlendiğini, bu durumun belediyelerdeki himmet kompozisyonunu da çeşitlendirdiğini anlattı.

Yılmayan, elan önceki memurlar ve belediyelerin amelî işçileriyle yapılan işlerin, belediye hizmetlerinin çeşitlenmesi nedeniyle bu iki statüde yapılabilir iş olmaktan çıktığını, bunun namına taşeron yahut kontratlı personel kullanma gerekliliğinin ortaya çıktığını aktardı.

SELIM Fırka’nin, 2017’üstelik taşeron işçiler için 669 az Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelerin kurduğu şirketlere geçiş imkanı sağladığını hatırlatan Yılmaz, düzenlemeyle işçilerin çalışma hayatlarının güvence altına alınması ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Yılmayan, 1 Nisan 2018’bile başlayan geçiş sürecinde çalışanlara, sevap ve içtimai hakları açısından kıygınlık yaşatmamak için ceht gösterildiğini kaydetti.

CHP ve İYİ Partinin birlikte HDP’nin, “Sayıştay denetleme raporlarındaki yolsuzluklar” ile ilişik araştırı önergesinin dolay görüşmelerinin zaman yapılması önerileri de müzakerelerin arkası sıra akseptans edilmedi.

Genel Kurulda elan sonraları AK Tümen Grubu’nun ruzname ve say saatlerine ait önerisi akseptans edildi.

Kabul edilen öneriyle, milyonlarca vatandaşı ilişik, ekonomiye ilgili düzenlemeler içeren Dirimsel Vergisi Kanunu ile Gâh Kanun ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Genel Kurulda, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana mevrut eroin kazasının cemi yönleriyle araştırılarak analog kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi üzere kurulan Divan Araştırması Komisyonuna örgen seçimi yapıldı.

Bu arada CHP İzmir Mebus Atila Sertel’in, Bilirkişi Erbaş Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin, direkt Genel Asamble gündemine alınması önerisi birlikte akseptans edilmedi.

Share: