TRAKYA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

TRAKYA’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yılı, coşkuyla kutlandı.

Edirne’da kutlamalar Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Liva Mehmet Cihanoğlu ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vatandaşı selamlamasıyla başladı. Atatürk Bulvarı üzerindeki merasim alanında kopya duruşunda bulunulup, İstiklal marşı okundu. Ilbay Kırbıyık burada vatandaşlara seslendi. Kırbıyık, tarihin hem dünü anlatıp, hem bile yarınlara revan yolu aydınlattığını belirterek, “Ruz bize hem hatırlatır hem da zihinlerimize bir zihin, ayrımsız karakter bırakır. Cumhuriyet Bayramı’nı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, 19 Mayıs’ı kutlamaktan hedef, hemen o günlerde neler yaşandığını ezber etmek değildir. Asıl kasıt erte başımıza ayrımsız zahmet geldiğinde hangi yapacağımızı öğrenmektir. Bu ülkeye art düşünce besleyenler, tutmak isteyenler hangi yapmış? Buna alın bu vatanın evlatları hangi yapmış? Gazi Mustafa Kemal hangi yapmış? Arkadaşları hangi yapmış? Şerife Bacılar, Mader Hatunlar, Sütçü İmamlar ve henüz niceleri ne zorluklara katlanmış ve bu törenlerin maksadını, bu zorlukları sanmak ve bunlara cebin ruhlu olabilmek üzere neler yapmamız gerektiğini yakalamak için ruhumuzda aylamak için yapıyoruz” dedi. Vali Kırbıyık’ın konuşmasının ardından 29 Ekim kutlamaları, okulların ve askeri birliklerin geçişiyle sürdü. Vatandaşlar, askeri birliklerin geçişi sırasında alkışlarıyla destek verdi.

Edirne’nin Keşan ilçesinde kutlamalar, Kaymakam Cemalettin Yılmaz’ın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Tebrik programı ise Mehmet Gemici Behişt Bahçesi önündeki Soluk Yolu’nda gerçekleştirildi. Programa, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan 4’üncü Mekanize Yaya Tugay Komutanı Sancak Mustafa Özay, Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. Merasim, protokolün halkın bayramını kutlaması ile başladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Ilçebay Yılmaz, günün mana ve önemini tamlayan konuşmayı yaptı. Cumhuriyetin kuruluşu ile ilgilendiren yapılan koşuk ve kâtiplik yarışmasında dereceye giren eserlerin öğrenciler aracılığıyla okunmasından bilahare kılık, türkü ve yazmanlık yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek. Etkinlik, Keşan İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü Cumhuriyet Toyluk Korosu ve Keşan Belediyesi Görüşme Merkezi Cumhuriyet Altını Cahillik Korosu konseri ile sürdü. Programda, halk oyunları gösterileri de sunuldu. Etkinlik, mektepli ve askeri birliklerin argıt töreninin arkası sıra sona erdi.

TEKİRDAĞ’DA KURTULUŞ MÜCADELESİ CANLANDIRILDI

Tekirdağ’dahi kutlama programı Süleymanpaşa sahil yolu Atatürk Bulvarı üstünde gerçekleştirildi. Törene Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Şehremini Paha Albayrak ve Tekirdağ Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mecnunca Yenilmez, CHP Saylav İlhami Özcan Aygun, DÜRÜST Öğür milletvekili Mustafa Yel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, İl Güven Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Ahmet Okkalı ile haddinden fazla sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Ilbay Eren Yıldırım, Tören aracı ile halkı selamlayıp kortejdekiler ve protokolün bayramını kutladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açım konuşmasını fail Tekirdağ Valisi Muazzez Yıldırım; “29 Teşrinievvel 1923’te car ettiğimiz Cumhuriyetimiz, Kurtuluş Savaşı boyunca zihayat, buğulanmış, kadın, koca demeden sunulan duygusal siperane ayrımsız mücadelenin eseridir. Dönemin imkansızlıkları ve zorluklarına karşın, Gazi Mustafa Kemal liderliğinde düşmana karşı müktesep bir zaferdir” dedi.

Ilbay Sebep’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiir okudu. Süleymanpaşa Ahali Eğitim Bilimi Merkezi öğrencileri ahali oyunları gösterisi sunarken, halas mücadelesi canlandırıldı. Gerçekleştirilen derbent töreninde Bitirmiş Komandoların yaptığı silahlı akrobatik eylem ve motosikletli polislerinin yaptığı gösteri yavaş demet gördü. Törende askeri ve polis güçleri araçları dahi yegâne biricik tanıtıldı.

ÇORLU’DA TÖREN

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bile 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik programı, Kaymakam Mustafa Eldivan, 5’nci Kolordu ve Garnizon Başkan Korgeneral Tevfik Algan, Dertli Belediye Reisi Ahmet Sarıkurt’un ilçe makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Tebriklerin peşi sıra Atatürk Meydanı’ndaki kutlamalara geçildi. Hastalıklı belediyesi aracılığıyla törene katılan vatandaşlara Türk bayrakları dağıtıldı. Vatandaşlar aheste deste gösterdiği törende konuşan Ilçebay Mustafa Eldivan, “Bayrı Küçük Asya topraklarında, birçok emekler sonucunda eğin bulan, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bugün kuruluşunun 99. Bünye sene dönümü alacak etmekteyiz. Bu eşsiz vatanı bize vatan eden ilkin Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları oluşmak üzere bu nadir vatanın ayrılamaz bütünlüğünü, milletin dirlik ve sükununu sağlayan ve bu şanlı maksat için toprağa düşerek şehitlik mertebesine vasıl hep Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi. Kutlamalar Atatürk Meydanı’nda yapılan merasim geçişiyle sona erdi.

KIRKLARELİ’NDE MERASIM HÜRRIYET VE DEMOKRASİ MEYDANI’NDA

Kırklareli’nde ise kutlamaların adresi Hürriyet ve Demokrasi Meydanı oldu. Kırklareli Valisi Birol Ekici, Garnizon Komutanı Sancak Mustafa Cüneyt Arıkan ve Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri anahtar ile vatandaşları selamladı. Törende mütekellim Ilbay Ekici, “Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü kutluyoruz. Gelecek yıl Cumhuriyetimiz benzeri asrı doldurmuş olacak. Bu gurur, hepimizin göğsünü kabartıyor. Bilindiği amacıyla, Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Hakimiyet aldırışsız koşulsuz milletindir’ ifadeleriyle ilan edilmiştir. Halkımızın Cumhuriyet Altını Bayramı hümayun olsun” dedi. Kutlamalar. Okulların ve askeri birliklerin geçişinin peşi sıra sona erdi.

Share: