Turgut Özakman, Yenimahalle’de Anıldı

Şu Müfrit Türkler, Diriliş- Çanakkale 1915, Cumhuriyet Altını- Türk Mucizesi kitaplarının yazarı, literatür ve temsil dünyasının şanlı ismi Turgut Özakman, ölümünün 9’uncu yılında Yenimahalle Belediyesi Şiir Vukuf Kongre ve Konferans Merkezi’nde planlı etkinlikle anıldı.

Yenimahalle Belediye Reisi Fethi Yaşar’ın familya sahipliğinde Terbiye Dostları Vakfı, İnönü Vakfı, ANAÇEV, Kemalist Beyin Derneği ve Tohumluk Vakfı marifetiyle düzenlenen izlence, Hanri Benazus’un “Atatürk’ün Fotoğrafları” sergisi ile başladı.

“GELECEK KUŞAKLARA ÇOKÇA ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKTI”

Turgut Özakman’ın eşi Arkaç Özakman ve ailesinin da bulunduğu programda, açılış konuşmasını gerçekleştiren Yetişek Dostları Vakfı Başkanı Özgün Ökmen, eserlerinde Türk milletinin yayılmacı işgalcilere karşı verdiği hürriyet mücadelesini anlatan Özakman’ın gelecek kuşaklara çokça koca bir miras bıraktığını söyledi.

“ARZ KIYMETLİMİZİN CUMHURİYET OLDUĞUNU ÖĞRETTİ”

Özakman’ı minnetle andığını ve eserlerinin haddinden fazla altın olduğunu dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “100 yıllık geçmişimizle ilişkin beş altı devam dışında kayda ayar bire bir Atatürk ve Halas Savaşı ile ilgili film, sekans, seyretme oyunu, çalgı eseri yapamadık. Halbuki Halas Savaşı kavim olarak gururlanacağımız, özgüvenimizi artıran, birbirimizi sevmeye ve anlamayı sağlayan sunu büyük tutkalımızdır. Kamu dünyanın ölçüm ettiği ayrımsız insanı biz kendimiz ihtimal da yeteri büyüklüğünde anlamadık veya anlatamadık. İşte Turgut Özakman bu büyük eksikliğin giderilmesinde büyük şan oynayan tıpkı insandı. Onun yüzlerce baskısı yapılan kitaplarıyla, milyonlarca insanımız nerelerden nereye geldiğimizi, milletçe en kıymetlimizin Cumhuriyetimiz olduğunu öğrendi” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen üstelik Özakman’ın kendisinin hocası olduğunu söyleyerek, Özakman’ın Türk tiyatrosuna ve talebelik yıllarında kurdukları mektep çocuğu tiyatroya verdiği destekten bahsetti.

“MILLÎ BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZI YAŞAYARAK YAZMIŞ”

Enformasyon yapan aynı gayrı isim İnönü Vakfı Başkanı Samimi İnönü Toker, Özakman’ın eserleriyle Türkiye’nin yakın tarihine çırağ tuttuğunu ve ülkenin geleceği olan gençlerin yolunu aydınlattığını vurguladı.

Özakman’ın Milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı’ndan alıp Halas Savaşı’nın sonuna kadar eserlerinde anlattığını tamlayan Atatürkçü Hatır Derneği (ADD) Umumi Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt birlikte “Turgut Özakman, adeta millî istiklal savaşımızı aşama aşama yaşayarak yazmış. Bu inanılmaz bire bir edebi pahal. Kendisini rahmetle el ederken bize bıraktığı eserlerin bütünü amacıyla ona ömrümüz süresince ödeyemeyeceğimiz kadar borçlandığımızı düşünüyorum” diyerek konuştu.

HAYATI “ŞU ÇILGIN TÜRK” MÜZİKALİ İLE ANLATILDI

Anadolu Çağdaş Terbiye Vakfı (ANAÇEV) Kurucu Üyesi Yazar Leyla Serpil ise köşesinde yazdığı hikayelerini kitaplaştırmak amacıyla mütenevvi yayınevleriyle görüştüğünü ancak olumlu sonuç alamadığını ve yazarlığı tevdi noktasındayken, Özakman’ın kendisinin elinden tuttuğunu anlattı.

Etkinliğin böylelikle sanatkâr Bulak Ayhan’ın sunumuyla Özakman’ın doğumundan ölümüne büyüklüğünde olan hanay hikayesi “Şu Aşırı Türk” adlı müzikal hikâye ile gözler önüne serildi.

Program böylece Başkan Yaşar eliyle parçalanmamış katılıcılara çiçek, İnebolu Teavün ve Dayanışma Derneği Başkanı Eli Açık Daşçı eliyle ise Turgut Özakman’ın eşi Hale Özakman’a plaket sunma edildi.

Share: