Vekil Kirişci: Üreticilerimizin Eline, Çiğ Benzen Bindi Primiyle Bu Arada Litre Başına Bildirme Beş Altı 9 TL Eski Olacak

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Zaman toplanan Ulusal Süt Konseyi, jale taş arabası sütünün kaynak fiyatını, jale süt destekleme primi aut, 8 lira 50 kuruş namına belirlemiştir. Bakanlığımızca, süt üreticilerinin teşrinievvel-teşrinisani-fasıla dönemi üzere litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan jale benzen destek primiyle bu arada litre başına genişlik birkaç 9 TL eski olacaktır” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gıda ve Ekincilik Örgütü (FAO) hisse senedi birliğinde yürütülen ‘tarım gıda ayar zinciri bağlamında tezyifkâr ölçekli çiftçilerin risk yönetimine yönelik seçeneklerinin geliştirilmesi çalışması’ tanıtıldı. Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı.

“ÜRETİCİLERİMİZİN ELİNE, ÇİĞ BENZIN DESTEK PRİMİYLE BU ARADA LİTRE BAŞINA BILDIRME AZ 9 TL GEÇMİŞ OLACAK”

TOBB Umumi Merkezi’nde bugün yapılan lansman toplantısında mütekellim Kirişci, çiğ benzin fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Banal ölçekli işletmeler, önemsediğim konu. Dünyanın birçok durumunda işletmelerin kahrını hasis ölçekli işletmeler oluşturuyor. Bizim maalesef bu konularda biraz eksikliğimiz var. Zira bu ülkede teferruatlı yıllar tarıma, ikinci velet muamelesi yaptık. Babamızın, ailemizin çiftçi olmasıyla övünmek adına az buçuk içimiz buruk, anlatım yerindeyse sosyal statü bakımından kendimizi geri gördük. Zımnında bu kullanılmamış dönemde gıdadan dolayı tarımın baştan keşfedilmiş olmasından mutluyuz.

Özellikle bugünlerde nazik önemi haiz olduğu amacıyla ifade etmem üstelik kazanım var. Zaman toplanan Millî Benzin Konseyi, çiğ dallama sütünün kaynak fiyatını, jale süt tutma primi aut, bunun altını çiziyorum, 8 liralık 50 kuruş kendisine belirlemiştir. Bakanlığımızca, 15 Mayıs-30 Ilkgüz tarihlerinde olduğu kabilinden, süt üreticilerinin ilk teşrin-kasım-çatlak dönemi amacıyla litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan jale süt bindi primi, 2,5 kata çıkarılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Üreticilerimizin eline, Bakanlığımızca ödenecek olan jale benzin destek primiyle beraber litre başına en az 9 TL geçmiş olacaktır.”

HİSARCIKLIOĞLU: TARIM VE HAYVANCILIKTA POTANSİYELİMİZİN GERİSİNDE KALDIĞIMIZIN FARKINDAYIZ

Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Bu projeye bile 2022 yılı başında başladık. 6 ilde; Ankara, Edirne, Eskişehir, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’dahi bine mail üreticimizle sahada ülfet gerçekleştirdik. Öte yandan tarım ve hayvancılığı, geleceğimiz açısından birlikte asla boşlama etmememiz gereken tıpkısı fasıl yerine görmekteyiz. Zira tarım ve hayvancılıkta potansiyelimizin gerisinde kaldığımızın de farkındayız. Serencam dönemde bu piyasayı geliştiren yetişkin adımlar de attık. Lisanslı depo sisteminin hayata geçmesini sağladık. Ezcümle izah etmek gerekirse tığ tarım ve hayvancılık sektörünün önemini ve buradaki potansiyelimizi görüyoruz.”

FAO TEMSİLCİSİ GUTU: SIKTIRICI ÖLÇEKLİ ÜRETİCİLER IRI ÜRETİCİLERLE EŞİTSİZ DURUMDA

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da “Şimdilerde bu sektör amiyane iri ehemmiyet kazanıyor. Bu görünürlüğe herhangi bir zamankinden henüz çok ihtiyacımız var. Bugün ekincilik, azık konusu o kadar yüce kim bunu bire bir kenara atmamız olabilir değil. Bilcümle dünyada milyonlarca sıradan dikici, sürdürülebilir ekincilik için balaban öneme ashap ve onların zirai faaliyetleri lüzumlu takdiri görmüyor ve ölçüm edilmiyor. Bulunan gıda sistemine baktığımız ahit, aşağılık ölçekli üreticiler nazik üreticilerle eşitsiz durumdalar. Kalkınma üzere finansal bindi da alamıyorlar” dedi.

Share: