Yağışlar başladı, bot satışları normale döndü

Eskişehir’dahi yağışsız geçen günler cihetiyle elindeki ürünleri satamayan ayakkabıcı esnafı kar yağışıyla sebebiyle stokları eritmeye başladı.

Eskişehir’birlikte geç gelen yağışlar sebebiyle bot stoklarını vasıtasız çıkaramayan ayakkabıcıların böylecene yüzü güldü. Geçtiğimiz haftadan itibaren başlayan ve etkisini arttırmaya devam eden yağışlar esnafın bot satışlarını yoğunlaştırdı. Yağış muhtemel aylarda kurak sabık eyyam cihetiyle bu yıl elindeki stoku çıkaramamaktan endişelenen esnaf, kar yağışıyla beraber ellerindeki ürünlerin satmaya başladıklarını söyledi. İşlerin sezon normallerine döndüğünü anlatım fail başmakçı, işlerden doygunluk olduklarını belirtti.

“yavaş yavaş elimizdeki stoklar erimeye başladı”

Eskişehir’dahi ayakkabıcılık Yasin Topraklı, april ayına büyüklüğünde işlerinin bitmeme edeceğini dile getirdi. Ellerindeki stokların adım adım erimeye başladığına özen çekici Topraklı, “Yağışlarla alay malay işlemler sezon normallerine döndü, şu anda rayında gidiyor. İşlerimiz eskisine gereğince daha ferah oldu. Mevsimin az buçuk sonuna makul geliyoruz ama tekrar üstelik işler gönül tokluğu ediyor. adım adım elimizdeki stoklar erimeye başladı. Şubat ve mart ayına kadar işlerimiz etken ayrımsız şekilde bitmeme ayar, april ayında ise azalmaya başlar. Cemi ürünleri aracısız çıkartmamız tahakküm tıpkısı özdek satabildiğimiz kadarını satacağız. Geçen sene da hepsini satamamıştık, bir defa elimizde kalanlar olmuştu. Bu amal az buçuk stoka merbut, bu sene elimizdeki istif az buçuk elan düşüktü. Ihtimal bu sene elimizdeki ürünler bitebilir, güzeşte yıl elan stoklu girmiştik. Zira güzeşte yıl bile şita mevsimi az buçuk henüz rahat geçmişti. Ondan hava güzeşte seneyi göz uğrunda bulundurarak bu yıl elan kontrollü yığılım getirdik” dedi.

“Eldeki mahsulat çıkmayacak diye niteleyerek tıpkı içtinap etmek vardı”

Mevsimlik tebeddülat sebebiyle daha beş altı bot stoku yaptıklarını ifade fail Topraklı, sonuç 3-4 yıl içerisinde bot satışlarının eskiye nazaran daha beş altı olduğunu söyledi. Yağmur olmasaydı son günlerdeki satışların olmayacağını dile getiren Topraklı, “Kış mevsiminin eskisi üzere enerjik olmaması sebebiyle henüz birkaç bot stoku yapmaya başladık. Sonuç 3-4 yıl içerisinde sezonluk şartlardan etraf bizim bot stoklarımız azalmaya başladı. Biz dahi bu işe para bağladığımız üzere çok fazla bot stokuna girmiyoruz bundan sonra. Amma 3-4 sene evvel mevsimsel kendisine değme şey elan iyiydi, bot satışları üstelik efdal olduğu için çıktı stokla sezona giriyorduk. Gene bile bu kar yağışı esnafın yüzünü güldürdü diyebiliriz. Bu yağış olmasaydı son günlerdeki satışlar olmazdı. Eldeki ürünler çıkmayacak diye bir korku vardı. Yağışlar başlamaydı ve mart ayına kalsaydı zora girerdik. Hepten tığ değil, hep zora girerdi. Hep Türkiye zora girebilirdi, sıcaklık ve kuraklıkta olabilirdi” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: