Yemen Başbakanı, Dünya Bankası yetkilisi ile işbirliğini ihya konusunu görüştü

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Acun Bankası Yemen Mutluluk İcra Direktörü Mansur es-Şimali ile yer yağı ihracatının durmasının hesaplı yansımalarını düşürmek için işbirliğini ihya konusunu ele aldı.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine göre, Başbakan Abdulmelik, Birleşik Fellah Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde 20 büyüklük ve hükümet başkanının katılımıyla düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi oturumları beyninde Dünya Bankası Yemen Mevki İcra Direktörü Şimali ile ayrımsız araya geldi.

Görüşmede, petrol ihracatının durmasının Yemen’e ekonomik yansımalarını budamak amacıyla Acun Bankası ile işbirliğini ihya konusu değerlendirildi.

Görüşme sırasında Başvekil Abdulmelik, Husilerin yer yağı ihracat limanlarına müteveccih saldırıları dolayısıyla hükümetin kazançlı açıdan karşı karşıya olduğu zorluklarla ilişkin vukuf verdi.

Abdulmelik ayrıca hükümetin uygulamakta olduğu ekonomik reformlar, yer yağı ihracatının durmasının konuşu yansımalarının hafifletilmesinde beklenen etkisi ve Yemen’in ortaklarının bu konuda hükümete sağlayabilecekleri desteğe dahi değindi.

Dubai’dahi planlı “Dünya Hükümet Zirvesi 2023” 15 Şubat’ta sona erecek.

Husilerin limanlara müteveccih saldırıları

Yemen’üstelik İran destekli Husiler, Ilkgüz 2014’ten bu yana hükûmet merkezi Sana ve kâh bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon hükûmeti güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere alın Yemen hükümetine bindi veriyor.

Yemen hükümeti ile Husiler beyninde 6 ay devam eden bırakışma 2 Ilk Teşrin 2022’da sona ermişti.

Husiler, Teşrinievvel 2022’birlikte Hadramevt ilinin yönetimsel merkezi Mukella kentinde kâin Dabbe Yer Yağı Limanı ile Şebve ilindeki Arz-Nuşeyme Petrol Limanı’nı, 9 Kasım’bile dahi Kuna Limanı’nı hedef almıştı.

Husilerden yapılan açıklamada, “Dabbe Limanı’ndan olmamış petrol yağmalamaya etkin tıpkı gemiyi engelletmek için küçük ayrımsız ikaz olarak saldırıyı gerçekleştirdik.” ifadesi kullanılmıştı.

Saldırı, uluslararası düzeyde kınanırken Husilere gerilimi tırmandırmama ve bu nev saldırılara son ita çağrıları yapılmıştı.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın bildirme fukara ülkeleri ortada düz kayran Yemen’da iç savaş nedeniyle büyüyen insancasına akse ise azılı boyutlara ulaştı.

Share: