Yengi Çakırözer’den ‘Tren Tezkeresi’ne Tepki: “Sizin ‘Stratejik’ten Anladığınız, İki Talih Arasındaki İlişki Değil. Tren ile Saray Arasındaki İlişki…

CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, TBMM Umumi Kurulu’nda, 2022 FİFA Acun Kupası üzere Katar’a çeri gönderilmesine ilgili tezkerede “Katar ile ciddi ilişkimiz var” denildiğine dikkat çekerek, “Tamam Tren ile buut böyle mi? Tezkerede deniyor kim ‘mühim ilişkimiz var’. Katar’la ne ciddi ilişki? Çıkın anlatın. Sizin ‘mühim’ten anladığınız, iki mevki arasındaki muamele değil. Şimendifer ile saray arasındaki pazar stratejik” dedi.

Tren’dahi yapılacak 2022 FIFA Dünya Kupası amacıyla bu ülkeye leşker gönderilmesine ilişik kitap, TBMM Genel Kurulu’nda zaman AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. CHP Eskişehir Mebus Yengi Çakırözer, tezkereye ilgilendiren yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Zaman da askerlerimizi ensiz dışına gönderecek bir tezkereyi görüşüyoruz. Olur ülkenin gündemi geçim derdi iken çeri tezkeresinin aciliyeti nedir? Yani vatanımızı, duygusal güvenliğimizi hedef alan çokça müstacel bir tehdit mi var? Yok. ya hangi var? Dünya Futbol Şampiyonası var. Tükenik, evire çevire. Müthiş ayrımsız organize. Ama biz, ocak sahibi miyiz ki askerimizi seferber ediyoruz? Bulunmayan, müfit. ya bile milli takımımız oraya gidiyor birlikte futbolcularımızı, taraftarlarımızı destek olmak kabil hasis dirimsel önceliğimiz mi var? Müfit. Evet o ahit nedir bu telaşe? Çünkü Şimendifer’birlikte dünya kupası başlayacakmış.

Daha beş altı ay geçmiş, üç binin üstünde çevik bukağılık ve özel harekat polisimizin Şimendifer’a ayrımsız amaçla gönderilmesini görüştük. O devir da ‘yanlış’ dedik. ‘Oraya gidecek polisimizin saçının teline uymazlık gelirse bunun hesabını elbet vereceksiniz’ dedik. Dinlemediniz, gönderdiniz? Demincek oradalar. Olur deminden nereden imdi bu çeri çevirme planı? Illet o ant bundan hiç bahsetmediniz.

Demek kim beyninde polisimizin da yetemeyeceği aynı asayiş sorunu ar. Onun üzere ivedili er isteniyor. O zaman şu soruya karşılık verin? Binlerce polis ve askerimizle Katar’daki şampiyonayı koruyarak hangi mehabetli menfaatimizi koruyacağız? Askerimiz ve polisimiz; limanlar, havaalanları, statlar, oteller, takımlar, taraftarların korunmasında, yani güvenliğin her boyutunda esas sorumluluğu üstleniyor. Bu gravite iri riskler içeriyor.

Öncelikle bu çeşit uluslararası organizasyonlar yabansı güvenlik riski taşır. Terör örgütleri, kendilerini ifşa etmek üzere vesile görür. Filhakika yazmışsınız buraya, ‘Ilkin yıldırıcılık tehdidine karşı göndereceğiz’ diye niteleyerek. İkinci olarak, Katar’ın bölgede uyguladığı politikaların getirdiği riskleri bile üstelenmek zorunda kalıyoruz.

“RİSKİ BOZUKLUK BİZİM POLİSİMİZİN, ASKERİMİZİN OMZUNA YÜKLÜYORSUNUZ”

Başta Suriye girmek amacıyla birçok bölge ülkesinde perhiz değişikliği hedefleyenlere, buradaki saray iktidarı ile gelişigüzel akla gelebilecek seçme cins desteği veren benzeri mutluluk var karşımızda. Bu maceraperest politikaların riskini bozukluk bizim polisimiz, askerimizin omzuna yüklüyorsunuz? Soruyoruz.

Biz, ülkemizin Katar ile de diğer ülkelerle de genişlik dolgunca, sunu doğacak ilgiler içinde olmasından yanayız. Amma bunun olmazsa olmazı, ulusal çıkarlarımız ve millî onurumuzun korunması olmasıdır. Olur Katar ile format hakeza mi? Tezkerede deniyor ki ‘Stratejik ilişkimiz var’. Tren’la ne stratejik ilişki? Çıkın anlatın. Sizin ‘mühim’ten anladığınız, iki büyüklük arasındaki muamele değil. Şimendifer ile saray arasındaki veriş önemli.”

Share: