YERDE BULUP BESLEDİĞİ EBABİL YANINDAN AYRILMIYOR

Yalova’de etkili Işıl Pekergin (50), hareket yerinin önünde bulduğu ebabili beslemeye başladı. Pekergin, 3 aydır gittiği seçkin yere ebabili birlikte götürüyor. Sabahleyin işe gelip, akşam ezanı de eve birlikte dönen Pekergin ile ebabil, görenlerin ilgisini çekiyor.

Yalova’birlikte gözlükçü dükkanı bulunan Işıl Pekergin, 3 kamer ilk, hareket yerini açmaya geldiği benzeri sabahleyin, şehremaneti temizlik görevlisinin yerde kuş bulduğunu gördü. Pekergin, henüz tüyleri birlikte çıkmamış olan kuşun dünyada eşsiz tanıdık ve Türkiye’da 4 türü kâin dağ kırlangıcı olduğunu öğrendi. Pekergin, elleriyle beslediği ebabili 3 aydır evine ve gelişim yerine götürerek bakıyor.

‘EVCİMEN, SEVGİ KOMPLE BİR KUŞ’

Omzunda kuşla gezdiğini görenlerin hayretle kendisine baktığını belirten Pekergin, Elan yeni doğmuştu, küçücüktü, hakeza el kadardı, tüyleri bile çıkmamıştı. İş yerinin önüne düştü. Oradan bana getirdiler, hayvansever olduğum üzere. Düşündüm taşındım, ‘barınağa falanca versem’ diyerek amma barınakta bakamazlar. Zira kendisinin beslenmesi el olurdu. Ben ellerimle ağzını açarak, içine koya koya besledim. Bugüne kadar geldi 3 kamer olmuştur. Amma kendisi beslenemiyor bir defa benim beslemem gerekiyor. Burnunun üzerinde 2 pasaj delik var oradan peçeteyle su veriyoruz. Ağzının içine da su koyulmuyor. Burnunun üstündeki deliklerle akarsu ihtiyacını karşılıyor. Deminden tabiatıyla ki uçması da gerekecek ama uçtuğu devir ara sıra arkadaşlar, ‘Sen alıştırdığın üzere, evcimen olduğu amacıyla, aşındırmak bulamaz’ diyor. Bilici varsa, bu nasıl olacak İleriki zamanlarda şüphesiz beslenecek Acaba ne yapmamız gerekiyor Rehabilite demek gerekir mi Hakeza kuşlarla ilgilenen bölümler var mı Yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Ebabil, evcimen ve görelik mahmul bire bir kuş diyerek konuştu.

Share: