Zaman tutulmasını tutkun olmak isteyenler Çamlıca Tepesi’ne koştu

Çağ tutulmasını bağlı olmak isteyenler Çamlıca Tepesi’ne koştu

Çamlıca Tepesi’nden sıra tutulmasını izlediler

İSTANBUL – Bu yılın ikinci ve akıbet güneş tutulması bugün gerçekleşti. Türkiye saatiyle 12.40 sıralarında başlayan parçalı gün tutulması görenleri mest etti. Gâh vatandaşlar İstanbul’un manzarasını yeryüzü fena hâlde şekilde görüldüğü yerlerden biri olan Çamlıca Tepesi’ne çıkarak güneş tutulmasını izledi.

2022’nin ilk güneş tutulması 30 Nisan’da gerçekleşti. Yılın ikinci ve serencam gün tutulması ise zaman gözlemlendi. Kamer, Gündüz’in önünden geçerek parçalı ayrımsız güneş tutulması meydana getirdi. 12.40 sıralarında bir nice ilde başlayan tutulma yaklaşık 3 saat sürdü. Tutulmayı tutulmak isteyen vatandaşlar, Çamlıca Tepesi’nde saatlerce popülarite üzere bekledi.

Gündüz tutulmasını izlemeye gelen Süleyman İlaslı, “Eşimle bu arada geldik. Benzeri çokça güneş tutulması izledik. Yüzde 40’a mümasil beğenilme olacağı söyleniyor. Şimdilik yüzdelik 28 adına gözüküyor. Gündüz tutulmasından sonraları gelgel ortamı biraz değişiyor. Fayların hareketlendiği söyleniyor ama genelde bu tüm gün tutulmasından sonraları oluyormuş” dedi.

Emekli Coğrafya öğretmeni Zeliha İlaslı, “Güneşi bağlı olmak için hususi gözlüğümü aldım, Çamlıca Tepesi’ne geldim. Cümle beğenilme 2005’de olmuştu. O yüzden Antalya’ya gitmiştim. Çevreye yararlı olmak üzere bu gözlüğü dağıtıp tutulmayı izlemelerini sağlıyorum” dedi.

Tutulmayı bağlı olmak üzere Kastamonu’dan geldiğini tamlayan Nurgül Gökmen, “Çok domuzuna. Terbi gözüküyor. Hakeza tıpkı anın ortamında oluşmak haddinden fazla güzelce bire bir madde” şeklinde konuştu.

Share: