29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Tekirdağ Valisi Muazzez Yıldırım’ın makamında tebrikleri akseptans etmesinin arkası sıra tören, Orduevi uğrunda bitmeme etti.

Vali Saika, Garnizon Komutanı Liva Delicesine Yenilmez ve Büyükşehir Belediye Başkanı Valör Albayrak, askeri araçtan vatandaşları selamladı.

Törende mütekellim Ilbay Sebep, “29 Ekim 1923, Türk milletinin erdemli karakterinin cilve ettiği, Cumhuriyet hile şeklinin, Türkiye Büyük Ulus Meclisi yoluyla akseptans edildiği tarihtir. Zaman, bu kocaman mirasın Türk milletine can edilişinin 99. yıl dönümünü kutluyoruz. 29 Ilk Teşrin 1923’te zar ettiğimiz Cumhuriyet Altını’imiz, Halas Savaşı süresince taze buğulanmış, avrat erkek demeden verilen cansiperane tıpkı mücadelenin eseridir. Dönemin imkansızlıkları ve zorluklarına rağmen Gazi Mustafa Kemal liderliğinde düşmana alın müktesep tıpkı zaferdir.” dedi.

Törende, Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Cumhuriyet” isimli gösteri yürekten izlendi.

Tekirdağ Jandarma Komutanlığı Komando Er Bölüğü ve İl Güven Müdürlüğü motosiklet ekiplerinin gösterilerini, tören düzeni ve vatandaşlar ayakta alkışladı.

Tekirdağ Yelkenli ve İhtisas Kulübü sporcuları de denizde gösteri sundu. Merasim, öğrenci ve askeri birliklerin geçişiyle sona erdi.

Törene, YANLIŞSIZ Fırka Tekirdağ Saylav Mustafa Kavara, CHP Tekirdağ Saylav İlhami Özcan Aygun, hava müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar da katıldı.

Share: