30 Ağustos Utku Bayram’ının 100’üncü yıldönümü coşkuyla kutlandı

Bilecik’te 30 Ağustos Zafer Bayram’ının 100’üncü yıldönümü ateşin ayrımsız programla kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde protokol üyeleri çelenk sunumu yaparak şehitlik ziyareti gerçekleştirdi.

Kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya ve Uray Komutan Vekili Melek Cıda Subaşı’nın çelenk sunmasıyla başlayan 30 Ağustos Yengi Bayramı kutlamaları, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme etti.

Törende konuşan Kurnaz Yüzbaşı Ertan Dokunaklı, Türk milletinin mümasil tarihinin anılmaya ve kutlanmaya derece nazik olaylarla kırcı olduğunu kaydederek, “Bu olayların sunu önemlisi ise on paralık elbet mehabetli Türk milletinin, Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirmiş olduğu haddinden fazla cepheli, çok boyutlu aynı proses olan Halas Savaşıdır. Mustafa Kemal Atatürk; Türk milletinin, tarihin genişlik yabansı günlerinin yaşandığı tam milletinin boynuna buyurmak maksut boyunduruk zincirini incitmek amacıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a isabet ve 23 Nisan 1920’de Türkiye Şişman Ulus Meclisi’ni açarak genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da gerçekleştirdiği Başkomutanlık Vadi Muharebesi’nde düşmanın belen kemiğini kırarak, milletine aydınlığa ve uygarlığa giden yolun kapılarını açmıştır” ifadelerine kayran verdi.

Konuşmaların peşi sıra okul öğrencileri günün anlam ve önemine anlatan şiirlerin okunması ile devam fail program resmi argıt töreninin peşi sıra akıbet buldu.

Törene Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Uray Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, daire müdürleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. – BİLECİK

Share: