Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 dolaşma sürecek etkinliklerin açılışında mütekellim Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin fehamet erkanının az daha tamamını Yabani Armut’ta konuk edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı nedeniyle planlı etkinlikler, Türkiye’nin yer iri ikinci kavim bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin peşi sıra mütekellim Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne kadar bu toprakların vatan olmasında emeği güzeşte mecmu şehitleri yağmur ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin karı sahipliğinde Fethin 951’nci yıl dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin izzet erkanının az daha tamamını Çakal Armudu’ta mihman edeceğiz. Saha Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene ilk bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve eşsiz yiğitlerinin huzurundayız. Bundan tüm yüzyıl önce bu toprakları bizlere çukur gelmek isteyenleri yurttan atan alp Atatürk’ün ve yiğit ordularının huzurundayız. Çokça nadir ayrımsız mekandayız. Allah burayı bizlere ev kılan, onu koruyucu ve bibi korumaya devam fail kahraman şehitlerimize yağmur etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere tıpkı talimatı oldu. ‘Bitlis’i kadim, ağababa yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i asıl kimliğine ulaştırıp birlik ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Yabani Armut ile alay malay Türkiye’ye bağış edeceğiz” dedi.

Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Ateş ise fethin 951’nci yıl dönümünü kutlamak amacıyla Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının iri fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Odalık Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle bilinmeyen ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Bu topraklar olağan yurdumuz olmadı” diyen Yabani Armut Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban bile şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla efor süreçlerden geçtik. Geçkin ve zaman bu topraklara göz dikenler tıpkı zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine ayn diktiler. Ama milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana büyüklüğünde ağızotu etmedi. Zaman dahi burada değme çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin hayat bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Tığ biriz, bir tane ülkeyiz, bir tane milletiz, Alem-i İslam’ın dahi miftahıyız. Bu yürekle hareket ediyoruz. Bura ve Malazgirt’te biz işe başlarken haddizatında batıya, umum dünyaya o sesi veriyoruz. Bu budun tek surette size bu coğrafyayı az edeceğiniz benzeri imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Allah’ın izniyle elden 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki bilcümle mazlumların sesi olacağız ve bu millete engel verdirmeyeceğiz. Batı’nın bütün enstrümanları devreye girse esasen tığ zarar verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların peşi sıra Ilbay Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları tek biricik gezdi. Etkinlikler, umum oyunları gösterileri, okçuluk, atlı okçuluk, cirit oyunu kabil oyunlarla bitmeme edecek.

Çarho bölgesinde nesir edilen Türkiye’nin ikinci iri budun bahçesi ve 1071 Odalık Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Güllabi Komutanı Sancak Eyüp Subaşı, Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Güven Müdürü Kerem Özcan, Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Dokunaklı, Ahlat Şehremini A. Mümtaz Çoban, vali yardımcıları, kaymakamlar, uray başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: