Anasınıfı ve beş öğrencileri üzere ‘Uyum Eğitimi Haftası’ başladı

Meslek öncesi ve ilkokul nitelikli öğrencilerine yönelik yüz yüze yürütülecek ‘Uyum Eğitimi Haftası’ başladı. Neva eğitimleri çerçevesinde çocukların okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve ekol kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Milli Yetişek Bakanlığı vasıtasıyla hayata geçirilen Neva Eğitimi Haftası başladı. Eğitimin evvel günüde tamam ekol öncesi ve beş birinci sınıf öğretmenleri eliyle ailelere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek. Öğretmenler bu toplantıda ekol ortamı, eğitim bilimi-tedrisat faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar karşı velileri bilgilendirecek. Bunun beraberinde veliler, çocukların özellikleri ve hazır bulunuş durumlarına göre gözlemlenen farklılıklarda ege kaygılarını giderici, onların okula neva sürecini destekleyeceği ameliyat hakkında birlikte bilgi algı. Uyum eğitiminin ikinci gününde ise veliler, çocuklarıyla alay malay gruplar halinde farklı ant dilimlerinde okula gidecek. Veliler ve çocukları, öğretmenleri vasıtasıyla sınıflar, rehberlik servisi, katalog, okulun bahçesi, antre-çıkış kabil okulun çöz ve dış mekanlarını beraber gezerek tanıyacak. Veliler ayrıca, okul yönetimi ile tanışma fırsatı elde edecek. Minik öğrenciler, ahenk eğitiminin son iki gününde ise tekmil derslik düzeyinde sürece karışma olacak ve okula uyum sürecinin hızlandırılması üzere planlanan etkinliklere kamu sınıf arkadaşlarıyla gelişigüzel katılacak. Neva eğitimleri çerçevesinde çocukların okulunu, sınıfını, arkadaşlarını tanıması ve okul kurallarını öğrenmesi sağlanacak.

Bugün de minikler aileleriyle gelişigüzel Şişli’birlikte mevcut Halide Yazar Adıvar İlkokulu’na gelerek önce ekol günü heyecanını yaşadı. Minikler ve velileri sabahın er saatlerinden itibaren ekol bahçesini doldurdu. Arkası Sıra sırayla okula alınan minikler sınıflarına yerleştirilirken, veliler üzere da brifing sunumları gerçekleştirildi. Kızı ilkokula başlayacak olan iye Buket Kaya, “Kızım 6 yaşında bugün birinci sınıfa başlayacak. Çokça heyecanlıyız tığ. O çok hararetli değil amma 3 yaşından beri okula gittiği üzere sadece okulum değişecek diyor. Başarılar diliyorum herkese” dedi.

Büyüdüğünde bilgin oluşmak istediğini söyleyen ve bugün ilkokula başlayan miniklerden Caner Yeşilyurt, “Yaşım 6. Girişim Caner. Bugün okulda kemirmek yiyeceğim, ders çalışacağım, oyunlar oynayacağım. Büyüdüğümde bilimci tutmak istiyorum” diyerek konuştu.

Okula başlayacağı üzere heyecandan uyuyamadığını belirten Defne Yılmaz, “Heyecanlıyım. Bir Numara sınıfa başlıyorum. Bugün saat 07.00’bile kalktım. Heyecandan uyuyamadım. Büyüyünce mimar almak istiyorum” dedi.

Toprak Yıldız, “Heyecandan uyuyamadım bu şeb. Sabahleyin kaçta uyandım bilmiyorum. Zaman okulda dersimi yapacağım. Büyüyünce polis güçleri gelmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Okula başlayacağı için iyice hazırlandığını kaydeden minik Develik Fer Şimşek, “6 yaşındayım. Çok adamakıllı hazırlandım okul kıyafetlerimle. Çokça heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Anne Zahide Balkır, “Çokça heyecanlıyım. Anasınıfına gitti ama gine birlikte heyecanlıyım. Bir Numara sınıfa başlıyor. Ben ondan henüz heyecanlıyım. Bakalım imdi hayırlısı” dedi. – İSTANBULShare: