Antalya’da basma israfını engel olmak amacıyla çiftçilere yer numunesi ahiz eğitimi

Tarım kenti Antalya’de çiftçilerin çok basılmış kullanımını budamak ve gereksiz maliyetten destek olmak için arazi analiz çalışması başlatıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Zirai Hizmetler Dairesi Başkanlığınca “Toprak Analizi Projesi” hayata geçirilerek, kent merkezi ve 19 ilçede proje uygulanmaya başlandı.

Bitkisel Istihsal ve Yetişek Bölüm Müdürlüğünde memur Ziraat Faziletli Mühendisi Nermin Ata Katarakt, Tümsekli ilçesinde çiftçilere toprak numunesi kabul etme eğitimini kuramsal ve kullanışlı olarak anlattı.

Çiftçiler, aldıkları yerey numunelerini Büyükşehir Belediyesine doğrulama ederek, ücretsiz verilen çözümleme hizmetiyle toprağın durumuna bakarak basılmış ve kitap seçimi yaparak, verimi yüksek yavru, fide ve fidanları toprakla buluşturabilecek.

Erdemli verim, birinci sınıf nişane almak ve akıllıcasına gübrelemeyi isteklendirmek üzere başlatılan mesai, parçalanmamış ilçelerde sürdürülecek.

Katarakt, çiftçilere arazi analizi yaptırma alışkanlığı kazandırmak amacıyla mesai yaptıklarını bildirdi.

Bitki sağlığının önemine meni fail Aksu, “Analizlerle yetişecek bitkinin büyümesi ve ferah mahsul alınabilmesi için toprakta kem olan bitki elementi tespit ediliyor. Böylecene çiftçimizin gereksiz matbua kullanımını önleyerek, toprağın yapısını bile korumuş oluyoruz. Çözümleme yapılmadan toprağa sunulan gübrenin bitkiye ve toprağa beis vereceği kabilinden gereksiz yere harcanan matbua

ekonomik kendisine kayıplara misil açacaktır.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerle eğitime katılan Kemer Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir ise bilinçli tarım yarmak üzere toprak analizinin majör olduğunu, yer numunesinin zahir alınacağı üzerine bilgilendiklerini vurguladı.

Share: