Ticaret Bakanı Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, büyükelçileri, temel kazançlı belirti ve hedeflerin nihayete ermesine arz şişman desteği verecek sefer arkadaşları olarak gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 bilyon dolarlık ihracat hedefine sizlerin dahi katkısıyla yayılmak istiyoruz.” dedi.

Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karı sahipliğinde Sheraton Hotel’birlikte gerçekleştirilen “İş Dünyası ile Öğle Yemeği” etkinliğine katılarak ayrımsız meşveret yaptı.

Önce Kovid-19 salgını, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı ile sınanan acun ekonomisinin, lojistik, tedarik zincirleri, incelmemiş madde, azık, enerji ve küresel şişkinlik alanlarında derinleşen sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Muş, başta evolüsyon yolundaki ülkeler doğmak için tamlık ülkelerin bu süreçte takatli tıpkısı sınav verdiğini söyledi.

Muş, global büyüme hızındaki düşüş beklentilerine belen ederken, toptan tecim hacmine ilgili nema beklentisinin da düştüğünü ifade etti.

“Tamam siyaset araçlarını seferber ettik”

BENDE’dahi bitiren fiyatlarının yüzdelik 9,1 almanak artış oranıyla son 40 yılın sunma erdemli seviyesine ulaştığını tamlayan Muş, avronun da ABD doları karşısında 20 yıl bilahare ilk defa henüz kurada ayla geldiğine dikkati çekti. Muş, yer yağı özellikle kalkışmak amacıyla emtia fiyatlarındaki ezgi, Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışını durdurması ve faziletli pahalılık beklentileri ile global soylu erki tahaccüm üzerindeki riskin devam ettiğine, küresel resesyon tahminlerinin güçlendiğine dikkati çekti. Muş, bu şerait altında Tecim Bakanlığı olarak ellerindeki mecmu politika araçlarını mevki ekonomisini kalkındırma hedefi doğrultusunda seferber ettiklerini vurgulayarak, “Balaban tıpkısı kıvançla izah etmek isterim ki tüm metanetli koşullara karşın, sizlerin dahi desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve konuşu büyümede etkili performansımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, evvel çeyrekte yüzdelik 7,3 tahaccüm kaydeden ülke ekonomisinin, 2022 yılında dahi zihayat büyüme trendini sürdürdüğünü gördüklerini söyledi.

Ocak-orak ayı döneminde ihracatın yüzde 19,1 artarak 144,4 milyar dolar olduğunu bildiren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı dönemde dış tecim hacmimiz ise yüzdelik 31 artarak 350,8 milyar dolara yükselmiştir. Seçkin fırsatta söylediğimiz gibi dış satım, en muhteşem hedeflerimizden birisi ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Zaman dış satım yapmayan ilimiz, dış satım yapmadığımız mutluluk bulunmuyor. Sayısı ve niteliği sürekli mütezayit ihraç ürünlerimiz ile geleneksel pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken yıpranmamış pazarlardaki potansiyelden maksimal pay ahiz yönünde çabalama içindeyiz.”

Muş, Bakanlık yerine ihracatçıların arsıulusal pazarlarda rakiplik gücünü tasarruf etmek amacıyla mecmu imkanları devreye aldıklarını belirtirken, bu kapsamda uzak coğrafyalar amacıyla bakir benzeri izleme açıkladıklarını anımsattı. “Uzak Ülkeler Stratejisi” ile ihraç ürünlerini dünyanın genişlik uzak noktalarına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Muş, “Bu anlayışla, ülkemize 2 bin 500 kilometreden uzak mesafede kâin ve ithalatından aldığımız payın yüzdelik 1’in altında olduğu 18 büyüklük, bir anlamda tecim rotamızın yöneleceği yıpranmamış tasavvur pazarlar olacaktır. Izlem kapsamında, üstünde çalışacağımız son odaklı eylemleri hayata geçirirken bittabi arz koskocaman paydaşlarımız sizler, siz altın dış işleri teşkilatımız olacaktır.” dedi.

“e-İhracatın payı artacak”

Vekâlet adına ellerindeki siyasa araçlarını değişen şartlara göre güncellediklerini belirten Muş, şunları rapor etti:

“İhracata yönelik mehabet yardımlarını bu anlayışla baştan kurguluyor, ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve lojistik imkanlarının geliştirilmesine öncelik veriyoruz. ‘Turquality’ başta koyulmak üzere bindi programlarımızdan yararlanan şirketlere müteveccih ara sıra iyileştirmeler öngörüyor, sistemin daha girintisiz çıkıntısız ve fonksiyonel olmasını hedefliyoruz. 2021 yılında umumi ihracatımızdan yüzde 1,3 nasip almış olan e-ihracatın, eskimemiş bindi mekanizmaları ve eylem planları ile 2025 yılı itibarıyla genel ihracat içindeki payının yer az yüzdelik 3-5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına gelindiğinde ise yüzdelik 10’luk paya erişmesini hedefliyoruz.”

Muş, Türkiye’nin global ticaretin majör bire bir bileşeni olan hizmet ticaretinde açık dış satımcı pozisyonunda olduğuna dikkati çekerken, “2002 yılında 14 bilyon dolar olan hizmet ihracatımız, pandemi kaynaklı huysuz koşullara karşın 2021 yılında tıpkı geçmiş yıla bakarak yüzde 64 artma kaydederek 58 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bakanlık yerine bu gelişmeye geçmiş katkıyı hizmet sektörlerine yönelik bindi programlarımızı güncelleyerek verdik. Millî ve arsıulusal gelişmeleri de dikkate alarak kapsamlı, yenilikçi ve elastiki bire bir Hizmet İhracatı Destek Izlence Paketi oluşturduk. Bakım sektörleri içre aktif ve kompetitif sektörlerimizden inşaat sektörü, nema, istihdam ve daraç dışı üstencilik hizmetleri kapsamında dünyalık ve hizmet ihracatımıza katkılarıyla özen çekiyor.” diye konuştu.

“Seçkin şeye rağmen inancımızı koruyoruz”

Büyükelçileri, ana kazançlı tezahür ve hedeflerin nihayete erimesine bildirme büyük desteği verecek kat arkadaşları olarak gördüklerini belirten Muş, hangi zaman bire bir ülkede bir ülkü olsa hariciye teşkilatı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun süreci yakından izlem ettiğini söyledi. Muş, büyükelçilerle yakalanan sinerji, koordinasyon ve verimliliğin kendileri amacıyla memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, “Bu yılki 250 milyar dolarlık ihracat hedefine sizlerin bile katkısıyla vurmak istiyoruz. Yılın ikinci yarısında gözlemlediğimiz dünya ekonomisindeki yavaşlamanın bizim rakamlarımıza de adım adım yansımaya başladığını görüyoruz. Biz seçme şeye rağmen 250 milyar dolarlık hedefin gerçekleşebileceğine inancımızı koruyoruz.” dedi.

Share: