Atila Sertel: “52.8 Milyon Euroya Yapılan Yengi Havalimanı İçin Vatandaşın Vergilerinden 206.6 Milyon Euro Ödenecek”

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, Kütahya’da bulunan ve Türkiye’nin amme-hususi iş birliği finansman modeliyle yapılan evvel lehçe hava meydanı olma özelliğini taşıyan Galebe Havalimanı amacıyla IC İçtaş firmasına garanti edilen yaya sayısının yüzdelik 1’ine da ulaşılamadığını söyledi. Sertel, “52,8 milyon euroya yapılan Yengi Havalimanı üzere vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro mal ödenecek. Halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor” dedi.

CHP İzmir Mebus ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, DHMİ’nin bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında Galebe Hava Meydanı üzere muvakkat garantisi dolayısıyla bugüne kadar ödenen mecmu tutarı ve konvansiyon bitimine kadar ödenmesi öngörülen meblağı sordu. DHMİ vasıtasıyla verilen bağlanmış yanıtı aktaran Sertel, firmanın 1 koyup 4 aldığını söyledi.

“HALKIMIZ SOYULUYOR”

“Yap-İşlet-Devret” projelerinin “Yap–İç et-Devret” projeleri haline dönüştüğünü savunan Sertel, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye bile yaşayan halkımız Yap-İşlet-Devret projeleri adı altında adeta soyuluyor. Yani vatandaşın cebinden sâdır milyonlarca, milyarca euro lehtar şirketlerin cebine akıtılmaya devam ediyor. IC İçtaş şirketi tıpkısı koydu dört kazandı. 52 milyon 818 bin euroya yapılan Utku Hava Meydanı’nda güvence edilen geçici sayısının yüzde 1’ine bile ulaşılamadı. Yani sapma yüzde 98-99. Utku Havalimanı için konvansiyon süresi 29 yıl 11 kamer. Bu iştirak yatırdığı parayı 52 milyon 818 bin euroyu 9 sene içerisinde öğrenim etti. Şimdi kamu 20 yıl süresince Galebe Hava Meydanı’nı fail ve işleten şeriklik oradan geçici uçsa de uçmasa dahi tayyare inse üstelik inmese de parasını matlup. Hazine’den milyon eurolar akıtılacak. 52,8 milyon euroya yapılan Zafer Hava Meydanı amacıyla vatandaşlarımızın vergilerinden kesilen paralarla bu şirkete 206,6 milyon euro dünyalık ödenecek. Bu havalimanını şevket öz imkanlarıyla yapsaydı 9 yılda kendini amorti edecekti. ve öyle birlikte oldu. Havalimanına yatırılan mal 9 yılda artık. Demincek bu şirket 20 yıl henüz halkımızdan mal almaya bitmeme edecek.”

“YANDAŞA ARTAĞAN KEPÇE İLE DAĞITILIYOR”

Garantili projelerde kazananın ihtişam değil müteahhit olduğunu belirten Sertel, şöyle devam etti:

“Bu hava meydanı oran imkanları ile mamul olsaydı çok henüz ucuza yapılacaktı. İşletici firma yatırım parasını 9 yılda çıkardı. Mehabet yapsaydı 9 sene sonraları hiçbir yükümlülüğü kalmayacak 20 yıl henüz yolcu güvence parası ödemeye bitmeme etmeyecekti. Fakat güvence sâri sayısı verilerek ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapıldığı üzere izzet kasasından uçmayan arızi için halkımızdan kesilen vergilerden bu havalimanına mecburi olarak işletme parası veriliyor. 29 sene 11 ay işletilecek bu hava meydanı. Bu süre boyunca milyonlarca euro ödenecek. Bu büyüklüğünde öngörüsüz aynı şekilde verilen güvence hiçbir yerde yok. İşçiye, memura, asgari ücretliye zam yaparken eli titrerken, yandaş müteahhitlere bu kadar bereketli kepçe servet dağıtan başka kuvvet yok. Ayrımsız dahi ‘Halkın cebinden mülk çıkmıyor, devletin cebinden mal çıkmıyor’ deniliyor. Bu milyon eurolar kimin cebinden çıkıyor? Kendi ceplerinden mi ödüyorlar? Yazıktır, günahtır. Az Buçuk özeleştiri yapın, ‘Hata yaptık’ deyin. Ama o bile namevcut. Rakamlar arasında olmasına karşın körü körüne savunmaya bitmeme ediyorlar.”

“YOLSUZLUKLARIN, USULSÜZLÜKLERİN HESAPÇI SORULACAK”

CHP iktidarında nahak kazançların hepsine son vereceklerini tamlayan Sertel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Yalova’de ilgi çektiği kabil bu nahak kazançlara nüfuz olduğumuzda muhakkak son vereceğiz. KİT Komisyonu’nda yaptığımız konuşmalar ve ihtilaf şerhleri adeta birer savca niteliğinde. Yolsuzlukların, usulsüzlüklerin üstüne gitmeyi sürdüreceğiz. ve iktidara geldiğimizde KİT Komisyonu’ndaki tutanaklardan çıkarılacak iddianamelerle it canlı çok bürokratın mahkeme kararı önüne çıkarılacağına inancım sonsuzdur. Beş Altı kaldı, geliyor gelmekte olan. Nahak ve hukuksuz kazanca son vereceğiz. İsrafı önleyeceğiz. ve halkımızın soyulmasını engelleyeceğiz.”Share: