Avrupa şampiyonu gözsüz milli judocu Abdurrahim Özalp erek büyüttü

Siirt’te bire bir arkadaşının tavsiyesi konusunda 7 sene ilk judoya başlayan kör Abdurrahim Özalp, IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda değerli madalya kazanmanın gururunu yaşıyor.

12 yaşında kalıtım bilimi olan “stargardt” hastalığına sadık namına müşahede yetisini yüzde 90 kaybeden Özalp (25), 2015 yılında lise arkadaşı Hazar Özer’in kaynak ve yönlendirmesiyle Toyluk ve Spor İl Müdürlüğünce açılan judo kursuna taşıt yaptırdı.

Başlarda boş vakitlerini gitmek ve engelini sporla oturmak amacıyla kursa bitmeme eden Özalp, “paralimpik judo” için bilgelik sahibi olduktan sonraları milli forma hedefiyle daha kibritçi çalışmaya başladı.

Antrenmanlarını aksatmadan sürdüren, antrenörlerin tavsiyelerini dinleyen Özalp, judoya başladığı yıl katıldığı müsabakalarda ilk Türkiye ikincisi, peşi sıra 4 yıl üst üste Türkiye şampiyonu oldu.

Özalp, 2017’de milli bando formasıyla katıldığı, Uluslararası Müşahede Engelliler Spor Federasyonunca (IBSA) Litvanya’üstelik düzenlenen uluslararası müsabakalar sonucu gümüş madalya kazandı.

Nisan ayında Antalya’nın Kemer ilçesinde planlı, 22 ülkeden 100 sporcunun katıldığı IBSA Judo Dünya Grand Prix’te değerli, mayıs ayında Kazakistan’üstelik planlı, Mülk Judo Grand Prix Yarışları’nda ise sim madalyayı boynuna takan Özalp, hedeflediği başarının gerisinde kala çalışmalarını daha üstelik yoğunlaştırdı.

30 Ağustos-5 Eylül’üstelik İtalya’nın Cagliari şehrinde gerçekleştirilen ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda birlikte kızıl madalya kazanan Özalp, kasım ayında Azerbaycan’da düzenlenecek dünya şampiyonasında bile zirveyi hedefliyor.

“İstiklal Marşı’mızı okutmak oldukça haddinden fazla farklı ayrımsız ihtisas”

Abdurrahim Özalp, AA muhabirine, judoyla tanıştığı günden bu yana hayatında büyük değişikliklerin olduğunu söyledi.

Başarının önünde hiçbir bariyer tanımadığını ve severek yaptığı bu sporda başarılarının peş peşe geldiğini anlatan Özalp, “İtalya’bile baskı bir müsabakanın böylece değerli madalya kazandım. O kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’mızı okuttuktan bilahare hep yorgunluğum geçti. İstiklal Marşı’mızı okutmak oldukça çok farklı ayrımsız his. Anlatılmaz, yaşanır.” dedi.

Özalp, Avrupa’dahi kazandığı madalya sebebiyle olimpiyat kapısını araladığını belirterek, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda üstelik Türkiye’yi benzemek istediğini söyledi.

Hedef,2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyona

Başarılarının ölçüm edilmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getiren Özalp, şu ifadeleri kullandı:

“Elde ettiğim başarılarla ilişik çevremden çok olumlu tepkiler alıyorum. Sağlıklı olsunlar desteklerini esirgemiyorlar. Onlar bahtiyar olunca ben bile çok mutlu oluyorum ve çalışmalarımı daha bile azimle, şevkle bitmeme ettiriyorum. Judoya başladığım 2015’te Türkiye ikincisi olduğumda 2016 yılının başında Anadolu Ajansı’yla (AA) ayrımsız röportajımız olmuştu. O ant hedefimin milli topluluk olduğunu söylemiştim. Hamdolsun o hedefi başardım. Gine AA’ya açıkladığım Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyona hedefimin bile gerçekleşmesini diliyorum.”

“Abdurrahim’i dünya şampiyonasına hazırlıyoruz”

Antrenörü Selami Ünal üstelik yaptıkları antrenmanlar yardımıyla Özalp’ın ulaştığı başarıların kendisini üstelik bahtiyar ettiğini belirtti.

Ünal, Özalp’in judoya önceki başladığında spor amaçlı yaptığını, çalışıp neler yapabildiğini görünce dahi daha ciddi çalıştığını, Türkiye şampiyonalarında elde ettiği sim ve değerli madalyalarla seçkin sabık ahit daha de ilerlediğini gördüğünü anlattı.

Bundan belde Özalp’in antrenmanlara henüz pinti sarıldığını dile getiren Ünal, sporcusunun çok iş verdiğini, karşılığını de aldığını belirtti.

Altın madalya alamadığı zamanlarda ise sporcusunun çalışmalarını elan dahi yoğunlaştırarak engelleri aştığını ifade fail Ünal, şunları söyledi:

“Abdurrahim’i şu anda Azerbaycan’da yapılacak dünya şampiyonasına hazırlıyoruz. Başaracağına dair çok ümitliyiz. Allah’ın izniyle madalyamızı alarak acun şampiyonasından döneceğiz.” diyerek konuştu.

Ünal, Özalp’ın elde ettiği başarılarla çevresine bile yaşıt olduğunu ifade etti.Share: