Bayburt esnafı depremzedeler için işyerlerinde çalışıyor günlük kazançları yer sarsıntısı bölgesine bağışlanacak

Deprem bölgesine Bayburt’tan yardımlar atiklik kesmeden kaldığı yerden bitmeme ediyor.

Bayburt halkının balaban cansiparane katkılarını sunduğu arkalama kampanyalarına tıpkısı yenisi elan eklendi. Bayburt esnafı günce kazançlarını sarsıntı bölgesine göndermeye karar verdi. Kazançlarını bölgeye çevirme gayreti zarfında olan esnaflara vatandaşların desteği üstelik gecikmedi. Aşevi, erkek berberi, beceri servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, bütün esnafların destek vermesini istediler. Aşevi sahibi Şair Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günlük cironun 20 bin olduğunu duyurduktan sonra, ahit kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını tabir ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine dil görünmek adına bu kararı aldıklarını belirterek, “Tanrı artağan eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki her şeyi o tarafa akıllıca akıtmaya çalışıyoruz. Hoppadak biz değil bütün Bayburt. Sadece Bayburt değil, hep ülkemiz, acun ülkeleri. Cenabıhak hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Tığ dahi dedik ki elimizde avucumuzda benzeri molekül kalmadı, aynı savmak teknemiz var orada üstelik kazandığımız ne varsa Cenabıhak rızası amacıyla o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Allah bu millete tıpkısı henüz böyle benzeri afet yaşatmasın. Kimse birlikte tıpkı öz götüremeyeceği gibi tığ dahi kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız gerçekten yerine ulaşırsa hangi alabalık, Cenabıhak niyetimizi akseptans etsin inşallah. Yaptığımız bir su damlası kadar ihtimal amma inşallah birilerine araç evet” dedi.

Bir farklı aşevi esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz ağırlık günlerden geçiyor, birlik ve beraber olma zamanımız” diye, “Biz Balcı kardeşler yerine çocuklarla beraber benzeri değişmeyen aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu son değil, daha yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu hareketimizi örnek olmak yerine yaptık. Cenabıhak akseptans eylesin. Bütün afetzedelere eski olsun diyoruz, ölenlere yağmur olsun, yaralılara rabbim ivedili şifalar versin. Memleketimiz print günlerden geçiyor, angajman ve bu arada olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Tasavvur Hacim, bütün esnafların şişman alelade demeden müzaheret etmesini istediğini vurgulayarak, “Tığ Bayburt’ta berberlik işleyen aynı esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Bilcümle esnaf kardeşlerimizin üstelik böyle ayrımsız olayın zarfında olmalarını haddinden fazla isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tanrı ayrımsız elan hakeza benzeri biberli bize yaşatmasın, Türkiyemin başı salim olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla birlikte devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz kazancı depremzedelere bağışlıyoruz. Ahit ilişki olma günüdür, Türkiye’mizin başı sağlıklı olsun. Şurası dahi buradan yorumlamak istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı sağlıklı olsun” dedi. – BAYBURT

Share: