Bayburt’ta arıcıların bal sağım mesaisi başladı

Bayburt’ta çiçek balı üreticileri hasat telaşı yaşıyor.

Bayburt Arıcılar Birliğine organ 620 yetiştirici, 50 bin kovanda ürettikleri tescilli Bayburt çiçek balının sağımı için muttasıl emek yapıyor.

İlkbaharda ensesi kalın floraya eş efdal kesimlerdeki yayla ve dağlara bırakılan kovanlarda organik şekilde üretimi yapılan Bayburt çiçek balı, kent ekonomisine mehabetli yardım sağlıyor.

Merkeze vabeste Karşı Geçit köyünde arıcılarla alay malay sağım eden Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Bayburt’ta arıcılığın seçkin sabık yıl elan birlikte geliştiğini söyledi.

Bu yıl şita ve bahardaki yağışların balda verimi olumlu etkilediğini belirten Epcim, “Bal kalitemizin berenarı ongun olduğunu biliyoruz. Rakiplik edebileceğimiz haddinden fazla heybetli markalı balımızı tamam Türkiye’ye tavsiye ediyoruz. Şu anda sağım yapan arıcılarımızı ülfet ederek kırıcı mesaide kendilerine kolaylıklar diledik. Cemi arıcılarımızın fazlalaşan sağım dönemi geçirmelerini dilek ediyoruz.” dedi.

Arıcılar Birliği Başkanı Murat Vardar üstelik Bayburt’un varlıklı bitki örtüsü sayesinde hem bölgedeki hem dahi Türkiye’nin değişik yerlerindeki arıcılar eliyle yeğleme edildiğini belirtti.

Bu sene bereketli ballı benzeri sezon geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını nâkil Vardar, “Şehrimizin rakımının yüksek olması ve bu sene uzun süren çiçek mevsimi nedeniyle arıcılarımız sağıma az buçuk elan geç başladı. Geçen sene kuraklık dolayısıyla düşük olan verim, bu yıl kısaca 4 itmam arttı. Üreticilerimize bereket tüketicilerimize onma olsun.” diye konuştu.

Merkeze bağlı Bayraktar köyünde arıcılık fail Mualla Yıldırım, kentin serin yerlerinden olan köylerinin bitki örtüsü açısından haddinden fazla varlıklı olduğunu söyledi.

Rakım zımnında hasada sair bölgelere bakarak henüz geç başladıklarını dile getiren Sebep, şunları kaydetti:

“Şu anda hasat zamanımız başladı. Kovanlarımızdan ballarımızı alıyoruz. Daha bilahare halis muhlis ve paketleme işlemini yapıyoruz. Henüz sonradan müşterilerimize gönderiyoruz. Bayburt’un genişlik yüksek kesimlerindeyiz. Tahminî 2 bin rakımda bulunuyoruz. Çiçek itibarıyla çok bol tıpkısı saha. Değişik yerlerde bütün hasadını yaptı. Burası biraz yüksek olduğu üzere hasadımızı geç yapıyoruz. Karşımızda Kaçkar Dağları ve serian arkasında Anzer Yaylası var.”

Merkeze mecbur Gümüşsu köyünde kovanları kâin arıcı Ahmet Ertaç ise bu sezonun ayrıksı yıllara bakarak henüz bereketli geçtiğini söyledi.

Ürettikleri balın katıksız olduğunu vurgulayan Ertaç, “Bu sezon ayrıksı yıllara göre daha eli nimetli geçti. Şu anda kovanlardan balımızı aldık, sağımımızı yaptık. Geçen sene kuraklıktan periferi Bayburt’ta kovandan 5-6 kilogram verim alınırken bu yıl mahsul 20 kilonun üzerine çıktı.” dedi.

Share: