Bayburt’ta eğitime kar tatili

Bayburt’ta eğitime kar tatili

BAYBURT – Meteorolojinin kar yağışı uyarısında bulunduğu illerden biri olan Bayburt’ta kırıcı kar yağışı aktif oluyor. Kar yağışı nedeniyle ikinci dönemin başlayacağı 6 Şubat 2022 Pazartesi günü okullar dinlence edildi.

Larp başlayan ve etkisini zait kar, şehri beyaza bürümeye yetti. Esmer tedariksiz yakalanan sürücüler zor anlar yaşarken, vatandaşlar kar altında fotoğraf çekilerek o anları ölümsüzleştirdiler. Lapa lapa yağan karla gelişigüzel Bayburt Belediyesi karla savaşım ekipleri tedbiri doğrudan bırakmayarak vatandaşlar ile sürücülerin yollarda ve trafikte ülkü yaşamaması üzere sahada yerlerini aldılar. Kar yağışına sevinen vatandaşlar ise, henüz aşkın kar yağışının olmasını istekle yağan us bozuk yıllara bakarak beş altı olduğunu belirtip, küçük ay ayının bereketli kar yağışıyla geçmesini dilediler. Vecdi Tüfekçi isimli Bayburtlu, kar yağışından bahtiyarlık duyduğunu ifade ederek, “Kar yağmadığı devir susuzluk evet bu dahi bizim için dolgunca olanaksız. Demincek kar yağışı başladı, sularımız artacak ayrıca suları bulunmayan köylerde bu durumdan faydalanacak. Kar yağmasının bize haddinden fazla faydası var, elan çok yağarsa ferah evet, bu durumdan memnunum. Maşallah şu dakika ferah yağıyor, çok iyicene” dedi.

Küçük Ay ayının önce günlerinde başlayan, aralıklarla kayran vadi hareketli olan ve hafta sonu de nagehan bastıran kar zımnında okullar açılmadan kar engeline takıldı. Konuya ilgili Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, “Kontra hava raporu zımnında 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi haset Bayburt İl genelinde, geçmiş ve mutedil basamaklı eğitim bilimi kurumlarında eğitime bire bir dönme süreyle aleniyet verilmiştir. Tamlanan tarihte gebe ve özürlü kamu görevlisi da idari izinli sayılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Share: