Bayburt’ta itici çekicilik etkisini sürdürüyor

Bayburt’ta sevimsiz hava etkisini sürdürüyor

BAYBURT – Çekicilik sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta dondurucu soğuklar deli dolu oluyor. Gece saatlerinde eksiklik 14 dereceye büyüklüğünde sakıt flama, çağ saatlerinde etkisini sürdürerek, eksi 10 derece kendisine ölçüldü. Kar yağışıyla gelişigüzel sevimsiz havanın yerini ılıman havaya bırakacağını belirten vatandaşlar, geç gelen kar yağışının ardından Gücük Ay ayının çok ciddi geçtiğini bildirdiler.

Hareket bölgesindeki vatandaşların de soğuktan etkilendiğini belirten Bayburtlular, soğuktaki depremzede kardeşlerine dua ettiklerini söyleyip, havaların ayrımsız zaman önceki ısınmasını dilediler. Depremzedelere ellerinden geldiğince arkalama ettiğini ve dualarının bölge halkıyla olduğunu ifade eden bir yurttaş, “Bayburt itici. Burada gelgel sıcaklığı eksiklik 20 derece şu an. Güneydoğu’dahi olan, deprem bölgesinde olan vatandaşlara Cenabıhak kolaylıklar, sabırlar versin” dedi.

Kar yağmasını tafsilatlı tıpkı müddet beklediğini ve arkası sıra zelzele felaketinin yaşandığını vurgulayan Hüseyin Özdener isimli yurttaş sevincinin güdük sürdüğünü belirterek, “Siktirici beş altı kar, baran yağmadı. Bu dahi baharın, gökçe yazın kurak geçeceğinin işaretiydi. Tanrı dualarımızı akseptans etti, kar yağmaya başlamıştı kim takiben sarsıntı felaketi geldi. Banal çok yara bire bir görüngü yaşandı. Türkiye’nin 7 balaban vilayetini ve 3 tezyifkâr vilayetini etkiledi. Devletimiz ve milletimiz hareket bölgesi üzere seferber oldu. Bayburtlu üstelik bir şekilde yardıma koştu. İnsanın ağlayası geliyor, milletimiz odunuyla, kömürüyle her şeyiyle seferber oldu. Bayburt’ta haddinden fazla sevimsiz tığ alışmıştık duruma. Cenabıhak oradaki kardeşlerimizi soğuktan korusun, yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

Bununla alay malay Sibirya soğuklarının yaşandığı Bayburt’ta çeşmeler, ziynet havuzları ve Çoruh Nehri’nin ayrımsız kısmı buz tuttu, çatılarda ayrıntılı buz sarkıtları oluştu.

Share: