Benzeri ailenin çaresizliği: Depremin arkası sıra bulamadıkları yakınlarını 15 gündür arıyorlar

Tıpkısı ailenin çaresizliği: Depremin arkası sıra bulamadıkları yakınlarını 15 gündür arıyorlar

Geriye mütezayit yegâne öz enkazda buldukları gösterici albümü oldu

Baş Döndürücü ailesi çocuklarının ölüsünü evet bile dirisini bulmak istiyor

NEVŞEHİR – Nevşehir’dahi kıpırdak Lüks ailesi, 6 Gücük Ay tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde, Hatay’birlikte kaybettikleri yakınlarına 15 gündür ulaşamıyor. İlk günden itibaren yıkılan binanın enkazında kez tuttuklarını belirten Lüks ailesi, evlatlarından geriye çabucak enkazda buldukları suret albümü kaldığını söyledi.

Depremin vurduğu illerin başında gelen Hatay’birlikte, Güzelburç Mahallesi Zümrüt Caddesi üstünde mevcut İlke Apartmanında tevakkuf eden Mustafa Tığ eşi Hasret Tığ ve kızları Asel Tığ (4)’dan 15 gündür bilgelik alınamıyor. Özlem Tığ’ın Nevşehir’dahi zihayat ailesi evlatlarının biran ilk ölü ya dahi dallı güllü bulunmasını istiyor.

“Göçük iki yol aktarıldı”

Kızlarının, damatlarının ve torununun biran evvel bulunmasını talip gözü yaşlı asıl Hatice Müfrit “Bizde oraya gittik. 6 devir boyunca çöküntü başından hiç ayrılmadık. Çok bekledik depresyon başında, ordalar mı diye niteleyerek, ama çıkmadılar. Enkaz kaybolma olan yakınlarımız bulunsun diyerek iki yol aktarıldı, yine da çıkmadı. İnşallah ati fena hâlde haberleri bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Hastanelerin çetin bakımlarına kadar gezdik”

Depremde ablasını, eniştesini ve yeğenini kaybettikleri belirten Buse Katmerli üstelik, “Hastanelerin sakil bakımlarına büyüklüğünde gezdik. Bilinçlerini kaybetme ihtimaline cebin belki bir gören, duyan tamam diye niteleyerek fotoğraflarını gelişigüzel yerde yayınlamaya çalışıyoruz” dedi.

“Ablam 4 aylık hamileydi”

Ablasının 4 mahiye aylı olduğunu ve ikiz bebek beklediklerini belirten Ötede, “Şu asıl kadar hiçbir sayrılarevi kaydını rastlamadık. Belki sayrılarevi kaydı birlikte tutulmamış gibi. AFAD ekipleri iki üç kere köpeklerle dahi arama yaptılar. Amma bir akıbet alamadık. Yangından belde çatı çokça dağ durumdaydı. Yangın tafsilatlı süre söndürülemedi. Bizler enkazın esasen benzeri an olsun hiç ayrılmadık. İnşallah tıpkısı hastanedelerdir” diye niteleyerek konuştu.

“Sâdır cesetler tanınmayacak durumdaydı”

Enkazdan sâdır cesetlerin çoğunun yanmış ve teşhis edilebilir durumda olmadığını belirten Müfrit “Kriz başında muntazır aileler sâdır cesetleri, kolundaki ve ya boynundaki takılardan tanımaya çalıştılar. Şu esas büyüklüğünde o binada 25 kişiye ulaşılamıyor. Tek şekilde kayıtları bulunmayan. Ailece DNA kaydı verdik. Bu kayıtlardan birlikte aynı malumat çıkmadı. Kimsesizler mezarlığına birlikte baktık. Şu temel kadar 25 kişiye dair ayrımsız araç yok” ifadelerini kullandı.

Share: