Berlusconi, “Bunga Bunga” partilerinden yargılandığı aynı bambaşka davada daha aklanma etti

Sakat İtalya Başbakanı ve Forza Italia Partisi lideri Silvio Berlusconi, kamuoyunda “Bunga Bunga” adıyla bilinen partilerin tanıklarına dalavere söylemeleri için alacak verdiği iddiasıyla Milano’bile yargılandığı davada aklanma etti.

Berlusconi’nin başbakan olduğu 2010 yılında canlı kızların katıldığı “Bunga Bunga” partilerine ait ayrımsız enstantane henüz zaman sonuçlandı.

Milano’daki mahkeme, “Bunga Bunga” partilerinde çoğu dinç davetlilerden oluşan 24 kişiye hile beyanda bulunmaları üzere algı vermekle suçlanan ve 6 sene hapis cezasıyla yargılanan Berlusconi hakkındaki kararını açıkladı.

Mahkeme, hakkındaki bütün suçlamaları reddeden 86 yaşındaki Berlusconi’nin beraat etmesine değişmeyen verdi.

Davada, partilere katılan kızlardan biri olan ve “Rubygate” isimli ana davada çarkıt başvekil ile olmuş olmadığı dönemde dünyalık karşılığı eşeysel ilişkiye girdiği sav edilen Faslı Kerime El-Mahrug de dahil 28 maznun, Berlusconi üzere aklanma etti.

Silvio Berlusconi, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “11 yılı aşkındır süren şiddetli, balçık ve hesaplanamaz siyasi hasarın peşi sıra nihayet beraat ettim. Zira, bana yönetilen temelsiz suçlamalar karşısında bağımsız milletvekili, etkisiz ve adil durmasını bilici yargıçlar yoluyla yargılanma şansına topluluk oldum.” ifadelerini kullandı.

Kerime Umum-Mahrug de sevgili çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, bu davaların “buluş edilmiş davalar” olduğunu anlatım ederek, “Haddinden Fazla mutluyum. Yeryüzü azından ağırlık yılların bittiği anlamına geliyor bu değişmeyen. Bu bahis 17 yaşındayken başladı ve 30 yaşıma büyüklüğünde sürdü. Benzeri kabustu.” dedi.

Karara tepkiler

Berlusconi hakkındaki beraat kararına ilgili Berlusconi’nin partisi Forza Italia ile iktidarda paydaşlık eden öğür liderlerinden birer açıklama geldi.

İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri ve Başbakan Giorgia Meloni, mahkemenin bu kararından sevinme duyduğunu belirtti.

Sağ kavil içindeki tıpkı değişik kudret ortağı Lig Partisi lideri benzeri zamanda Başbakan Yardımcısı ve Eriştirme ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini da Berlusconi’ye sunulan aklanma kararı dolayısıyla bahtiyar olduğunu bildirdi.

Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın iki numaralı ismi bir zamanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, “Forza Italia, Berlusconi’yi bu sonuçtan ötürü kutluyor.” dedi.

Berlusconi ve “Bunga Bunga” partileri

Berlusconi’nin Başbakan olduğu 2010’birlikte Arcore’daki villasında düzenlediği “Bunga Bunga” partilerinde, ergin olmayan kızlarla dünyalık karşılığı ilişkiye girdiği iddiaları basına yansımıştı.

Berlusconi, o ahit 18 yaşından sıradan “Ruby” muvakkat isimli Faslı Kerime Halk-Mahrug ile dünyalık karşılığı ilişkiye kazanmak ve arakçılık şüphesiyle gözaltına alınan kızın salıverilmesini icat etmek üzere görevini kötüye kullanmakla suçlanmıştı. Berlusconi, buna ilişkin yargılandığı “Rubygate” adıyla mezkûr davada, evvel basamak mahkemesinde 7 sene kodes cezasına çarptırılmış fakat 2015’te sonuçlanan temyiz davasında aklanmıştı.

Konuyla ilgilendiren “Ruby Bis” adıyla tanıdık ikinci davada ise tendürüst kızları “Bunga Bunga” partilerine getiren Berlusconi’nin tanıdığı Nicole Minetti ve Emilio Fede, ayrımlı yıllarda delik cezası almıştı.

Konuya yönelik üçüncü süreç olan ve Berlusconi ile partilerin tanıklarını ilişkin “Ruby Çalma” sürecinde ise 86 yaşındaki politikacı ayrımlı mahkemelerde açılan davaların bir kısmından beraat ederken, bazıları devam ediyor.

9 yıl aradan sonra Senatoya vurdumduymaz döndü

“İtalya’de serencam 30 almanak dönemde arz etraflı müddet başbakanlık yapan âdem” olan Berlusconi, ilerleyen yaşına karşın partisinin liderliğini sürdürüyor.

Berlusconi, 2020’dahi Kovid-19’u ağır sıklet geçirmiş, sonrasında hastalığın yol açtığı komplikasyonlar zımnında aleniyet aleniyet hastanede kontrolden görevlendirmek zorunda kalmıştı.

Berlusconi, ülkede 25 Eylül 2022’de yapılan genel seçimlerde yeniden Senatoya seçilmişti. Sonunda Berlusconi, 2013’te idrak kaçırdığı gerekçesiyle aldığı mahkumiyet yüzünden ihraç edildiği Senatoya 9 yıl sonradan anlayışsız dönmüştü.

Share: