Bitlis’te kar yağışının peşi sıra kayak sezonu başladı

Bitlis’teki Ahali-Aman Hanı Ski Merkezi’nde kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı.

Hafta sonu ve çağ tatilini punt bilen kayakseverler, Bitlis- Tatvan kara yolundaki Umum-Aman Hanı Ski Merkezi’nde derya oluşturdu.

Kentte tahminî tıpkı haftadır bitmeme fail kar yağışının durmasıyla aileleriyle merkeze gelen kâh kayakseverler, kayak takımları ve kızaklarla kayarak keyifli anlar yaşadı.

Bitlis Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Bilal Elkatmış, AA muhabirine, benzeri haftadır bitmeme eden kar yağışının peşi sıra pistleri amade ağıl getirdiklerini söyledi.

Bitlis-Tatvan kişmiri yolunun Üçyol mevkisinde bulunan Halk-Aman Hanı Ski Merkezi’ni iki günden bu yana enerjik kullanmaya başladıklarını anlatan Elkatmış, “Şita sporları için haddinden fazla uygun pistimiz var. Kayak yarmak talip ailelere ve çocuklara üstelik hitap etmekteyiz. Bütün vatandaşlarımızı tesislerimize nida ediyoruz. Burada hem acemiler hem üstelik arzulu kayakçılar üzere pistlerimiz var. Merkezde kar kalınlığı 50 santimetreyi buldu. Merkezimiz kaliteli ski yapılabilecek konuma geldi.” diyerek konuştu.

Arkadaşlarıyla geldiği merkezde kayak eden Bitlis Ermiş Üniversitesi (BEÜ) öğrencisi Değer Meriç Uçar ise Bitlis’te ilk kez ski merkezine geldiğini belirterek, “Burada geçmiş kışımız. Ski yapmaya geldim. Ahenktar sıra geçiriyorum. Pist haddinden fazla iyicene ve herkese başvuru ediyorum. Kayak çok zevkli ve adrenalini yükselten ayrımsız spor.” dedi.

Üniversite öğrencisi Birey Abdullah Aras bile ski tesisinde uyumlu mesafe geçirdiğini dile getirdi.

Aras, “Kayak merkezi çokça sunturlu. Herkese kaynak ediyorum. Batmanlıyım. Batman’a hiç kar yağmıyor. Burada iki metre kar görünce şaşırdım. İlk sefer bu kadar kar gördük.” ifadelerini kullandı.

Share: