Bitlis’te kar yağışının arkası sıra kayak sezonu başladı

Bitlis’teki Ahali-Aman Hanı Ski Merkezi’nde kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı.

Hafta sonu ve dönem tatilini fırsat bilici kayakseverler, Bitlis- Tatvan kişmiri yolundaki Ahali-Aman Hanı Ski Merkezi’nde yoğunluk oluşturdu.

Kentte tahminî ayrımsız haftadır bitmeme eden kar yağışının durmasıyla aileleriyle merkeze mevrut bazen kayakseverler, kayak takımları ve kızaklarla kayarak sevinçli anlar yaşadı.

Bitlis Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Bilal Elkatmış, AA muhabirine, bir haftadır devam fail kar yağışının peşi sıra pistleri hazır hale getirdiklerini söyledi.

Bitlis-Tatvan kişmiri yolunun Üçyol mevkisinde bulunan El-Aman Hanı Ski Merkezi’ni iki günden bu yana etken kullanmaya başladıklarını anlatan Elkatmış, “Şita sporları amacıyla çok makul pistimiz var. Kayak ayırmak talip ailelere ve çocuklara üstelik seslenme etmekteyiz. Hep vatandaşlarımızı tesislerimize nida ediyoruz. Burada hem acemiler hem da aç kayakçılar amacıyla pistlerimiz var. Merkezde kar kalınlığı 50 santimetreyi buldu. Merkezimiz nitelikli ski yapılabilecek konuma geldi.” diyerek konuştu.

Arkadaşlarıyla geldiği merkezde ski eden Bitlis Muazzez Üniversitesi (BEÜ) öğrencisi Değer Meriç Uçan ise Bitlis’te ilk kez kayak merkezine geldiğini belirterek, “Burada evvel kışımız. Kayak yapmaya geldim. Tınlamalı vakit geçiriyorum. Yarışlık çok sunturlu ve herkese kaynak ediyorum. Ski çokça hoş ve adrenalini yükselten bir spor.” dedi.

Üniversite öğrencisi Can Abdullah Aras üstelik kayak tesisinde uyumlu aralık geçirdiğini dile getirdi.

Aras, “Kayak merkezi çokça fena hâlde. Herkese tavsiye ediyorum. Batmanlıyım. Batman’a hiç kar yağmıyor. Burada iki metre kar görünce şaşırdım. İlk öğün bu kadar kar gördük.” ifadelerini kullandı.

Share: