‘Sakin şehir’ Ahlat’ın tarihi mekanlarından kartpostallık kar manzaraları

‘Asude şehir’ Ahlat’ın tarihi mekanlarından kartpostallık kar manzaraları

Beyaz örtüye bürünen Çakal Armudu’taki tarihi mekanlar böyle görüntülendi

BİTLİS – Bitlis’in Yabani Armut ilçesindeki tarihi yapıların karla bütünleşmesi, seyrine iyicene manzaralar oluşturuyor.

Kar yağışı sonrası beyaz örtüye bürünen Cittaslow (Sakin Kent) statüsüne cemaat olan Çakal Armudu’taki tarihi mekanlar ve şehrin umumi görüntüsü drone ile görüntülendi. Karla ayrı aynı güzelliğe bürünen ve UNESCO Acun Kültür Mirası Arızi Listesi’nde saha düzlük dünyanın sunma nazik Türk İslam Mezarlığı olma özelliğine cemaat Selçuki Meydan Mezarlığı, kubbeleri beyaza bürünen tarihi kümbetler, Rahat Köprüsü ve Şelalesi, mağara evleri kadar ilçedeki bir nice tarihi mekan kar yağışı sonrası kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Anadolu’nun Orhun Abideleri olarak de adlandırılan 210 dönüm üstünde oturmuş Ahlat Selçuklu Vadi Mezarlığı’ndaki çukur taşlarının üzerindeki yazılar; kabartmalar, nakış ve işlemeler, kar yağışı sonrası ziyaretçilerini hayran bırakan ayrımsız güzelliğe bürünüyor.

Kar yağışı sonrası Selçuklu Yer Mezarlığı’nda gezen ve karla bütünleşen taşların fotoğraflarını calip Şerafettin Tanyeri isimli vatandaş, “Çakal Armudu Selçuklu Mezarlığı’nı konuşma ettik. Buralarda beyin yağmasıyla çokça domuzuna manzaralar oluşuyor. Alelhusus kahverengi taş karla bütünleşince birde tipinin etkisiyle o nakışların arasına kar kaçtığı devir çok adamakıllı yalınç üstü bir dekor ortaya çıkıyor. Burada hem ecdadımızı konuşma ediyoruz hem bu güzel görünüş eşliğinde taşları ve manzarayı seyrediyoruz. Herkesi bu güzel manzarayı izlemeye davet ediyoruz” dedi.

Kar yağışı sonrası tarihi mekanları gezen Ahmet Yamlı da, kar yağışı sonrası oluşan fena hâlde görüntüleri tutulmak ve fotoğraflamak üzere tarihi mekanları gezdiklerini söyledi. Yamlı, “Kar yağışı bu sene az buçuk geç oldu. Bellek yağmasıyla bu arada Çakal Armudu’taki tarihi mekanlar değişik güzelleşti. Köle bu tarihi mekanları gelip buyurmak, fotoğraflamak, videoya kabul etmek üzere buraya geldim. Lüzum kümbetler, gerek çukur taşları karla beraber çok henüz iyicene benzeri kuzuluk geliyor” diyerek konuştu.

Share: