Beline bağladığı poşetten Roma dönemine ait 350 nüsha sim sikke ele geçirildi

Siirt İl Uyanık Komutanlığı ile ÇIFTLIK Bölüm Müdürlüğü ekiplerince yapılan icraat sonucu Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 350 sayı gümüş sikke ele geçirildi.

Siirt İl Bitirmiş Komutanlığı ile KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince Ekin ve Zevk Varlıkları Kaçakçılığının Önlenmesi ve Kültürel Mirasın korunması için yapılan istihbari icraat esnasında elde edilen duyumda; Bitlis ve Siirt illerinde durma fail S.A ve M.N.A isimli şüphelilerin türlü yollarla gerçekleştirme ettikleri tarihi eserleri Siirt’te getirerek nahak algı kazanmak maksadıyla satacakları, bu çerçevede azrail arayışı içerisinde oldukları bilgisi alınmış olup şüphelilerin yakalanması için işler başlatıldı.

Ekipler, Siirt’in Pervari ilçesi Kilis mevkiinde şüphelilerin cürüm unsuru malzemeler ile birlikte yakalanmalarını çıkarmak maksadıyla düzenlenen fiziki izleme ve devamında yürütme edilen faaliyetler sonucu şüpheliler düçar olup, şüphelilerin üzerlerinde ve kullandıkları araçlarda yapılan aramalar sonucu; S.A isimli şüphelinin meni bölgesine gizli vaziyetteki torba içerisinde Roma dönemine ilgilendiren olduğu değerlendirilen bütün 350 adet sim sikke ele geçirildi.

Olayla ilgilendiren Pervari Cumhuriyet Altını Savcılığına vukuf verilerek, şüpheliler için adli işlemlere başlanıldığı belirtildi. – SİİRT

Share: