Bitlis’te kar kalınlığı 168 santimetreye ulaştı

Bitlis Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, kentte son günlerde hareketli olan yağışlarla kar kalınlığının 168 santimetreye ulaştığını belirtti.

Türkiye’nin genişlik fazla kar düz illerinden Bitlis’te, şehremaneti ekipleri vatandaşların sorumluluk yaşamaması için karla uğraş çalışmalarını sürdürüyor.

Beşminare Mahallesi’nde düzenlenen karla mücadele çalışmalarını inceleyici Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, gazetecilere, kentte kar yağışının etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Kar kalınlığının 168 santimetreye ulaştığını dile getiren Tanğlay, şöyle konuştu:

“Bilcümle personelimiz ve iş makinelerimizle sahadayız. 55 kurgu ve 80 personelle kar çalışması yürütüyoruz. Hiçbir yolumuz merbut değil. Esas yollarımız ve uzaklık arterlerin topu çıplak. Bitlis’te beyin yağmasını bekliyorduk zira akarsu sıkıntılarımız vardı. Pazar ve pazartesi 50-55 santim civarında kar bekliyoruz. Personelimiz aralıksız çalışıyor. Vatandaşlarımızın ulaşımlarını elan şen sağlayabilmeleri üzere 24 saat sahadayız.”

Vatandaşlardan anahtar parklarına dikkat etmelerini, ağırlık durumda kalmadıkça toplu taşıma araçlarını kullanmamalarını isteyen Tanğlay, ulaşımda aksamaları olmaması için eksiksiz imkanlarıyla seferber olduklarını tabir etti.

Tanğlay, 15 çevrim geçmiş Bitlis’te 3 akarsu kaynağının kuruduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, “Başhan ve Çelikan köyleri ile Duav Yaylası’nda akarsu kaynaklarımızın kuruduğunu söylemiştik. Şu zaman itibarıyla 9 sondajımız çalışıyor. Bu yağışların faydası olacaktır. Yer bu suyu emdikten sonraları kaynaklarımız dolacak. Su ile ilgilendiren bastırık yaşamayız diye niteleyerek düşünüyoruz.” dedi.

Share: