BM, Myanmar’daki cunta rejimini mali adına izole etme çağrısında bulundu

Konfedere Milel (BM), Küçük Ay 2021’den bu yana askeri cunta yönetimindeki Myanmar’da, yoksullukta iki intaç artım ve keyif sisteminin yıkılma yaşadığını belirterek, askeri rejimle ekonomik angajmanı “eşgüdümlü üslupla” tenkis çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Efdal Komiseri Vekili Nada al-Nashif, yaptığı konuşmada, Myanmar’daki askeri cuntanın soylu erki çıkarlarını ve özellikle dahi gelirlerine ve dövize erişimini kısıtlamanın rejimin âdem hakları ihlallerini önlemenin temel unsurları olduğunu kaydetti.

Şubat 2021’den bu yana askeri cunta yönetimindeki Myanmar’da yoksullukta iki intaç çoğalma ve afiyet sisteminin dekadans yaşadığını aktaran Nashif, BM ekibince hazırlanan raporda, meslek çağındaki kamu çocukların yarısından fazlasının iki sene boyunca eğitime erişmediğinin gözlemlendiğini söyledi.

Ülkenin döviz gelirinin tahminî yüzde 50’sini oluşturan ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Myanma Oil and Gas Enterprise karışma doğmak amacıyla dövize daima erişimini kolaylaştıran kritik kuruluşlara karşı önlemler alınması çağrısında mevcut Nashif, ordunun devlete ilgili bankaların denizaşırı hesaplarında tutulan dövizlere belirtik erişimi dahi olduğuna meni etti.

Myanmar’daki askeri rejimle konuşu angajmanı “eşgüdümlü üslupla” azaltma çağrısında bulunan Nashif, BM unsur ülkelerine munzam yaptırımlar uygulamasını kaynak etti.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının peşi sıra 1 Küçük Ay 2021’bile yönetime ahali koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii ilkin tevessül etmek üzere, güçlü haddinden fazla yetkili ve kuvvet partisi yöneticisini gözaltına almış, tıpkı yıllığına yabansı çözme zar etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üstünde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin sevimli gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla birey hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde birey bile gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si yavru 114 siyasi mahkum karşı idam kararı verdi.

Share: