BOŞANDIĞI AVUKAT EŞİNİ YARALAMIŞTI; DOSYA AĞIR CEZAYA GÖNDERİLDİ

ESKİŞEHİR’bile boşandığı avukat Merve Gül Durmaz (34) ile çekişme sırasında araya giren Furkan S.’yi (27) tabanca ile yaralayan Mete Arslanoğlu’nun tutuklu yargılandığı davada, murafaa savcısı ile hakimi değişti. Bakir atama sonrası tanıdık davanın 2’nci duruşmasında, dosya ‘kadına yönelik öldürmeye adım’ suçlaması ile çetin ukubet mahkemesine gönderme edildi.

Tartıştığı avukat eşi Merve Gül Durmaz ile bölgeden sabık ve araya kısaltmak isteyen Furkan S.’yi tabancayla bacağından vurarak yaraladığı gerekçesiyle tutuklanan Mete Arslanoğlu’nun geçmiş duruşması, 5 Ekim’üstelik görüldü. İlk duruşmada Eskişehir 9’uncu Esas Ceza Mahkemesi hakimi, davaya katılan 60 avukatın ‘Taleplerimizi dinlemeden yolsuz yöntemsiz anlık yapıyorsun’ şeklindeki tepkilerinin arkası sıra can güvenliğinin olmadığını belirterek, salondan ayrılıp duruşmayı 1 hafta erteledi. Değişmeyen sonrası Eskişehir Adli Önem Hak Komisyonu Başkanlığı, 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde davaya vekil mahkeme savcısı ile hakimi dosyadan alarak, eskimemiş tayin yaptı. Yıpranmamış atama kararının peşi sıra 2’nci mahkeme, bugün görüldü. ‘Kasten yaralama’ suçundan hakkında 15 yıla büyüklüğünde mapus cezası istenen vakfedilmiş maznun Arslanoğlu, SEGBİS aracılığı ile duruşmaya katıldı. Silahlı saldırıya uğrayan Merve Gül Durmaz ile Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz’ün beraberinde 30 avukat de duruşmaya katılarak, meslektaşlarına bindi verdi.

SAVCI, GÖREVSİZLİK KARARI KÂM ETTİ

Yeni bilge, duruşmaya mevrut avukatların davaya katılma taleplerini dinledi. Daha sonra murafaa savcısı, görevsizlik kararı vererek sevgili dosyasının ‘öldürmeye teşebbüs’ suçlaması ile bati ukubet mahkemesine sevkini istedi. Savcı, talebinde, Sanığın Merve Gül Durmaz açısından cürüm vasfının takas ihtimali, ertelenmiş bu suçun kadına cebin kasten öldürmeye girişim suçunu oluşturabileceği, sanığın üzerine tehirli suçun çetin ceza mahkemesine fariza alanına giren suçlar olduğu anlaşılmakla, maznun hakkında entelekt dosyasına yönelik görevsizlik kararı verilerek, dosyasının enstantane yapmakla memur Eskişehir Ciddi Ukubet Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilmesine karar verilmesine kamu namına tasarı ve temenni olunur ifadelerini kullandı.

‘ERKEK ARKADAŞI ZANNETTİM’

Mütalaaya alın defans yapan vakfedilmiş Mete Arslanoğlu ise sakat eşi ile tartıştıkları tam araya giren Furkan S.’yi, Merve Gül Durmaz’ın ayvaz arkadaşı olduğunu fikren sinirlendiğini belirterek, Sakat eşimin arabası, park yeri ettiğim içtima yakınındaydı. Ben de yanına giderek, esbak akşam kızı evde serbest bıraktığını gördüğüm amacıyla temas etmek istedim ve bunu sordum. Bana bağırmaya başladı. ‘Sen eş misin, koca mısın Ben istediğim yere giderim’ dedi. İsminin sonraları Furkan olduğunu öğrendiğim gönül geldi. Bana ‘Sen kimsin? dedi. Onun Merve Gül’ün ayvaz arkadaşı olduğunu düşündüm. Arabamdan silahımı aldım. 3 el kırıcı ettim. Aramızda 15 metre duruluk vardı. Tahliyemi dilek ediyorum dedi.

DOSYA, AĞIR CEZA MAHKEMESİNE ATIF EDİLDİ

Duruşma salonunda gözyaşlarına hakim olamayan avukat Merve Gül Durmaz ise Şu anda onu burada kabul etmek birlikte bana ocumak veriyor, bundan sonra dayanamıyorum. Kızım sabaha büyüklüğünde babasının cezaevinden çıkmaması üzere yakarış etti. Hariç çıkmasından bana engel vermesinden endişe ediyorum diye niteleyerek konuştu.

Kullanılmamış hakim, davanın ‘kasten yaralama’ iddiasıyla açıldığını ancak suç vasfının değişebileceğini belirterek dosyasının ‘öldürmeye teşebbüs’ suçlaması ile bunaltıcı ukubet mahkemesine irsal edilmesine değişmeyen verdi. Hakim kararında, Sanığın Merve Gül Durmaz’a, ‘Seni geberteceğim’ şeklinde bayram sarfiyat etmesi, çevre arasında önceye raci adavet, sanığın kullandığı alet ve murat aldığı havza, mağdurun yaralanma durumu ve atış sayısı alay malay değerlendirildiğinde, sanığın Merve Gül Durmaz’a yönelik eylemi, âdem öldürmeye teşebbüs namına akseptans edilmekle, mahkememizin görevsizliğine, yargılanmasının yapılmak üzere dosyanın görevli ve yetkili Eskişehir Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi’ne gönderilmesine değişmeyen verildi ifadelerini kullandı. Murafaa ayrıca sanığın tutukluluğunun devamına değişmeyen verdi.

Duruşmanın arkası sıra adliye uğrunda mütekellim Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Mustafa Elagöz, duygusal güvenliğini esbabımucibe göstererek mahkeme salonundan ayrılan savcı ve hakimin dosyadan alınıp, yeni nasıp yapıldığını söyledi.

‘KAPALI DURUŞMA KARARI KALDIRILDI’

İkinci duruşmada asıllar ve yasalara akla yatkın bir entelekt yapıldığını ifade fail Elagöz, Meslektaşımızın silahlı saldırıyla yaralanmasına ilgilendiren sabık hafta 9’uncu Esas Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, bazen olumsuzluklar yaşandı. Yaşanan süreç içerisinde lazım Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’mız icap Doğruluk Komisyonu Başkanlığı’mız murafaa sonrası yaşanan durumla ilişik adına girişimlerimiz neticesinde bugün tekrar meslektaşımızın duruşması yapıldı. Mahkemede astronomi değişikliği oldu, hakimimiz ve savcımız değişti. Kapalı mahkeme kararı kaldırıldı. Biricik vekille piyes kararı üstelik kaldırıldı. Elan sonra açık duruşma yapılmasına karar verilerek, yeryüzü önemlisi usul kuralları tamamen işletildi. Bizim, bir tane isteğimiz buydu. Öncelikle Hak Komisyonu Başkanı’mıza ve Cumhuriyet Başsavcı’mıza girişimlerinden muhit teşekkürname ediyorum. Mahkemeye heyetimize üstelik teşekkürname ediyorum. Görevsizlik kararıyla sevgili dosyası, gösterişli ukubet mahkemesine gönderildi dedi.

AVUKAT GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Gözyaşlarına bilge olamayan Merve Gül Durmaz de 2,5 sene geçmiş boşandım, boşandığımdan beri nefes aldırmadı. Yüz Kere tenkil kararlar aldırmıştım. Çocuğumu 2,5 yıldır babasından korumaya çalıştım. Çocuğum bu sabahleyin babası çıkmasın diye dua etti. Bu içtinap etmek ile aylardır yaşıyordum. Benim yanımda olan herkese çokça teşekkürname ederim. Umarım hak yerini bulacaktır diye niteleyerek konuştu. Görevsizlik kararının peşi sıra olay ile ilgili baştan iddianame hazırlanacak. Ciddi ceza mahkemesinde görülecek davada sanık Mete Arslanoğlu, bu posta ‘kadına müteveccih öldürmeye girişim’ suçlamasıyla yargılanacak.

Share: