BUCAK’TA AYÇİÇEĞİ HASADI VE TOPRAK GÜNÜ

Burdur’un Nahiye ilçesine mecbur Kestel köyünde gündöndü hasadı ve toprak haset düzenlendi. Ilbay Yüksek Arslantaş, etkinlikte biçerdöverin direksiyonuna geçerek günâşık hasadını başlattı.

Burdur Valisi Ulvi Arslantaş, Ekincilik ve Orman Bakanlığı eliyle uygulanan Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında vekillik destekli meri ‘Günâşık Yetiştiriciliği Projesi’nin hasat törenine katıldı. Bucak’A vabeste Kestel köyünde gerçekleşen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konuşmaların arkası sıra melli incirinde bol tarım uygulamaları şehadetname töreni, aylak tarım arazileri için buğday ve arpa tohumu dağıtımı ve cıbıldak işletme belgesi töreni düzenlendi. Programın akıbet bölümünde Ilbay Arslantaş biçerdövere binerek günebakan hasadını başlattı.

Ilbay Uca Arslantaş, Bütün zirai faaliyetlerin amacı insanı elan abat daha müreffeh yaşatmak için. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla süreduran durumdaki ekincilik arazilerinin tarıma kazandırılmasıyla ait çalışmalarımız devam etti. 2021 yılından itibaren birlikte ekincilik alanı kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımız haddinden fazla değişik faaliyetlerde bulunuyor. Gölhisar’da Koz Üretimini Ihya Projesi, Ağlasun’da Kekik Bitkisi Üretimini Yaygınlaştırma Projesi, Burdur Süsen Üretimi Projesi, Yer Günâşık Yetiştiriciliği Projesi, Çeltikçi Siyah Altınım Çörekotum Projesi, Çeltikçi Senin de Ayrımsız Zeytinliğin Olsun Projesi, Altınyayla Kıraç Arazilerde Badem Üretimini Geliştirme Projesi, Buğday Üretimini Ihya ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında ırkın ıslahı, Melli İncirinde İyi Tarım Uygulaması Projesi kabilinden muhtelif başlıklar altında Tarım ve Orman Müdürlüğümüz de faaliyetlerini bitmeme ettiriyor. Aynı kısmına başladık sonuna geldik, bire bir kısmında hazırlıklarımız devam ediyor. Arkadaşlarımız sakil benzeri şekilde çalışıyor dedi.Share: