Bursa ve kasaba illerde 19 Ilkgüz Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve şehit yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda kâin Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikişçi, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Jandarma Komutanı Ercan Müşkül, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki merasim, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona ermiş törene, Ilbay Erol Ayyıldız, Muharip Çekicilik Kuvveti Komutanı Orgeneral Vuzuh Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Milletvekili Mütehammil Nurullah Çökelge, gelgel amirleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler iştirak etti.

Bilecik

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Kemal Kızılkaya, Şehremaneti Başbuğ Vekili Melek Cıda Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Cebbar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim dernek başkanı Hüsnü Orion, 19 Eylül’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların vatan olmasında devletin bekası uğruna canlarını adayanların çalım ve şerefle hatırlandığı benzeri çağ olduğunu söyledi.

Törene DOĞRU Parti Bilecik Saylav Güzel Şaklaban, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Vukuf, Bilecik Cingöz Eğitim Bilimi Komutanı Liva Hedef Ertekin, İl Inanma Müdürü Ertuğrul Namal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Miralay Yenmiş Sandalet, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, bazı hava müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Uca Polat, Çekicilik Asker Eğitim Liva ve Garnizon Komutanı Çekicilik Yaya Sancak Necati Ruz, Belediye Reisi Bilen Işık ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Yazıhane Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Bölüm Başkanı Ahmet Doğan, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Ofis Başkanı Özcan İla, günün mazmun ve önemine dayalı konuşma yaptı.

Tören, Şehit Ahmet Ayrıntılı Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Olgun’un okuduğu şiirin peşi sıra son buldu.

Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Garnizon Komutanı Deniz Miralay Çarpışma Topuz, Uray Başkan Vekili Mustafa Tor, hava müdürleri ve gaziler iştirak etti.

Share: