Bursa’da av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar amacıyla merasim düzenlendi

Av yasağının bu akşam yarısı bakımından sona ermesiyle denize açılacak balıkçılar için Bursa’nın Mudanya ilçesinde program düzenlendi.

Gemlik ilçesi Kurşunlu Mahallesi’ndeki balıkçı barınağında planlı törende balıkçılar üzere yakarış edildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, denizlerdeki kirlenmeye ve denizlerin sonuç yıllarda uğradığı zarara özen kısaltmak için üst temizliği yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Av sezonunun balıkçılar üzere balkı olması temennisinde mevcut Aygül, şunları söyledi:

“Üretimin aksamaması için barınakların temizlenmesi, balıkçı teknelerinin yenilenmesi, barınakların fiziksel yetersizliklerinin giderilmesi, balıkçılarımızın eğitimi, halkın ilgisi ve bilgisine müteveccih tarım çalışmaları yapılması üzere mütehammil çok ruh yürütmekteyiz. Antrparantez ilimizde 18 skor su ürünleri kooperatifi ile gelişigüzel Eskişehir, Bilecik ve Kütahya illerinin üstelik karışma olacağı Su Ürünleri Avcılığı Kayırıcı Birliği’ni kurmuş bulunmaktayız. senkronik namına 9 barınağımızda lep temizliği, eğin temizliği kabil faaliyetlerimizi yaptık. Esasen buradaki hayalet ağlarının temizlenmesi üzere da bazı çalışmalar yapıldı. Önümüzdeki süreçte hem balıkçılarımızın dışarısının temizlendiği kadar içerisinin üstelik temizlenmesi amacıyla ceht sarf ederek bu konuda adalet ettiğimiz yere ulaşacağımızdan eminim.”

Bursa Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Süleyman Polat ise müsilaj konusunda çabuk ve enerjik icraat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bursa’nın tarımını, suyunu, ormanını destek olmak üzere icraat yaptıklarını dile getiren Çelik, “Geçtiğimiz sezonlarda hem pandemi şartları hem birlikte müsilaj sebebiyle balıkçılarımızın edisyon günler geçirdiğine hepimiz şahidiz. Yarın bakımından balıkçılarımız ‘vira bismillah’ diyerek ağlarını denizlerimize atacaklar. Bütün balıkçılarımıza artağan tıpkısı mevsim geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Programa katılan protokole ve vatandaşlara balık savsaklamak izaz edildi.

Share: