Çankırı’da eş itfaiyeciler kavi görevler için hazır ana kara bekliyor

Çankırı’de fariza işleyen karı itfaiyeciler, koca meslektaşlarıyla gelişigüzel soy arama istirdat operasyonlarına katılıyor ve yangınlara karşı mücadele veriyor.

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde görev fail 59 personel beyninde mevcut 4 avrat yangıncı, arama kurtarma faaliyetleri ve yangınlar başta tevessül etmek üzere mecmu afetlere cebin amade ana kara bekliyor.

İhbar geldiği andan itibaren heyecanla görüngü adına revan eş itfaiyeciler, baskı durumda mütezayit vatandaşlara müzaheret elini uzatıyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı Meslek Yüksekokulu Sivil Defans ve İtfaiyecilik Bölümünden çıkışlı olan Fatma Erdoğan, AA muhabirine, 2021 yılında Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde göreve başladığını söyledi.

“İtfaiyecilik sadece erkek mesleği olarak düşünülmemeli”

Bölümünü bayıla bayıla okuduğunu ve görevini üstelik isteyerek yaptığını tamlayan Erdoğan, “Görevimi tafsilatlı ant sürmek istiyorum. İtfaiyecilik vakit kaybetmeden eş mesleği namına düşünülmemeli. Zahir ki kadın asker ve polisimiz varsa yangıncı birlikte olması gerekiyordu. Önümüzü açtılar, teşekkürname ediyoruz. Darısı gayrı okuyan arkadaşlarımıza olsun.” dedi.

İtfaiyecilik mesleğini haddinden fazla sevdiğini vurgulayan Erdoğan, “Trafik kazasında olsun, oradaki insanlara engelleme söz konusu olsun çok başka aynı duydu. Maneviyatı çok cıvıl cıvıl hissettiren benzeri patika. Tarifi bulunmayan.” diyerek konuştu.

“Bizim işimiz vicdan işi”

Şerife Vazıh Atıcı bile maneviyat duygusu çokça kıvrak ayrımsız iz olduğu amacıyla itfaiyeciliği tercih ettiğini anlattı.

Yaptıkları aha insancasına duyguların çok dinamik olması gerektiğini belirten Atıcı, “Bizim işimiz vicdan işi. Rastgele şeyden önceki insanların canını kurtarmaya çalışıyoruz. Sunma azami derecede zararla insanları evet üstelik mallarını kurtarmaya çalışıyoruz. O yüzden haddinden fazla bahtiyarlık veren tıpkı önsezi.” ifadelerini kullandı.

Gözde Tabanlı da itfaiyecilik mesleğinin kutsal benzeri çığır olduğunu dile getirdi.

“Mesleğimi yapmakta tek zorlanmıyorum”

Rastgele makule istirdat konularında fariza aldığı üzere bu mesleği tercih ettiğini tabir fail Tabanlı, şunları aktardı:

“Mesleğimi yapmakta hiç zorlanmıyorum. Gelişigüzel soy olayda, yangında gittiğimiz yerlerde başımızdan geçen durumlar oldu. Asansör düşme vakası olmuştu, o insanı o şekilde gördüğümde kendimi onun yerinde hissettim ve o şekilde müdahale etmiştik. Kadınlarımız bu mesleği istesinler, akmak isteyenler sahada olsun ve kendilerini göstersinler. Mesleğimi çokça seviyorum.”

Hep personel olaylara karşılık şekilde müdahale ediyor

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Uysal ise toplamda 59 personeli olduğunu belirtti.

Karı personelin sayısını çoğaltacaklarını dile getiren Tevazulu, “Kadınlar görevine henüz dört elle sarılıyor, henüz tutkun, henüz amatör. Eş personelimiz itfaiyecilik konusunda içtenlikle görevlerini yapmayı istiyor. Herhangi Bir makule olaya, coşkunluk söndürme olsun ilçe olsun ayvaz personelimizden ayrı aynı durumu yok. Kıymet bir şekilde müdahale edebiliyor.” ifadelerini kullandı.Share: