CHP Niğde İl Başkanı Erhan Kesat: Niğde Şehir Merkezinin Kıyamet Bölgesine Alınmasını ve Vatandaşımızın Mağduriyetinin Giderilmesini İstiyoruz

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Fakirlik, Kahramanmaraş merkezli depremlerde Niğde’deki birçok binanın de hasar aldığını belirterek, “Boşaltılan binalar var ve bir nice çatı mühürlendi, ivedi yıkım kararı makbuz. Binlerce can Niğde’dahi mağdur oldu. Niğde’nin site merkezinin özellikle kıran bölgesine alınması ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Erhan Ademiyet ve CHP Form İlçe Başkanı Kamil Davarcı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Niğde’de evleri ve iş yerleri hasar gören vatandaşları görüşme etti.

“ELAZIĞ DEPREMİNDEN SONRALARI ’29 BİNA HASARLI’ DENİLDİ AMA BİR ILAÇ ALINMADI”

İl Başkanı Kesat, şöyle konuştu:

“6 Şubat’ta meydana gelen depremde Niğde’dahi birçok etkilenen binalar var. Boşaltılan binalar var ve bir nice yapı mühürlendi, acil yıkım kararı alındı. Bugün birlikte bu binaların önündeyiz. Bunun kabilinden birçok çatı var. Binlerce güç Niğde’birlikte mağdur oldu. Niğde’nin şehir merkezinin alelhusus kıyamet bölgesine alınması ve vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Tığ, Elazığ depreminden bilahare tıpkısı istifham önergesi vermiştik, şubat ayı içerisinde, 2020’bile. ‘Burada depreme dayanaksız çatı var mı, kamu binaları var mı’ diye. Mekân ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bize mevrut yazıda, 29 binanın hasarlı olduğu ve depreme narin olduğu, önlemlerin alınacağı söylendi. Bu binalar dahi o binalardan birisi amma hiçbir ilaç alınmadı. Zaman bu binalar boşaltıldı. Vatandaş eşyasını print kurtardı, mühürlendi ve yıkılacak binalar. Tığ, Niğde’deki vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini ve Niğde’nin da afet bölgesine alınmasını istiyoruz.”

“EŞ SAHİPLERİ VE İŞ YERLERİ SAHİBİ NAMINA MAĞDURUZ. GEREKLİ BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR”

Niğde’birlikte depremde evi hasar gören bire bir yurttaş, “Mağdur olduk, familya bulamıyoruz, icar pahalı. O yüzden mağduriyetimizin aynı zaman evvel giderilmesini istiyoruz. Kiralık aile bulamıyoruz, şu anda huzurevinde kalıyoruz” dedi.

Niğde’birlikte depremde hareket yeri hasar gören tıpkısı vatandaş ise “Şu anda vahim hasarlı görünüyor, askıya çıkmadı. Askıya çıktıktan sonradan itiraz edilecek. İtiraz sonunda mukteza incelemelerin yapılmasını bekliyoruz. Siktirici esnaf kendisine, kari sahipleri yerine mağduruz şu anda. Mukteza tıpkısı izah yapılmıyor. Bekleyeceğiz, eksantrik çaresi bulunmayan” diyerek konuştu.

Share: